Zestawienie podmiotów gospodarczych

Gospodarka

Na obszarze powiatu sokólskiego istnieje 3802 podmiotów gospodarczych, z czego większość (3606) to podmioty prywatne. Dla porównania: na obszarze województwa istnieje 98339 podmiotów gospodarczych (93353 prywatnych) . W ilości podmiotów przoduje gmina Sokółka (1878) oraz gmina Dąbrowa Białostocka (663). W powiecie najwięcej jest firm handlowych, budowlanych, przetwórczo-przemysłowych , oraz związanych z rolnictwem, leśnictwem i łowiectwem. Podstawą przemysłu powiatu  są miejscowe surowce: drewno, kruszywo oraz płody rolne. Z najbardziej znanych firm możemy wymienić:

Metal-Fach Sp. z o.o.– jest czołowym producentem maszyn rolniczych. Siedziba firmy mieści się w Sokółce. Firma, która powstała w 1989 roku produkuje również naczepy do samochodów ciężarowych oraz kotły grzewcze. Nowością są konstrukcje stalowe tworzone z myślą o budowie obiektów przemysłowych, hal i magazynów. Metal-Fach eksportuje swoje produkty do ponad 30 państw i posiada około 80 zagranicznych przedstawicieli handlowych.

Sokółka Okna i Drzwi S.A., jeden z największych w Polsce producent drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej. Firma w 2006 roku stała się częścią INWIDO AB – największego dostawcy okien i drzwi.

Zestawienie podmiotów gospodarczych

SM „Mlekpol” – grajewska spółdzielnia, która powstała na początku lat osiemdziesiątych. Jest największą i najnowocześniejszą spółdzielnią mleczarską w Polsce i jednym z największych przetwórców mleka w Europie.

Spółdzielnia Producentów Drobiu „EKO-GRIL” – jest pierwszą grupą producentów drobiu w Polsce. Na początku działała w Białymstoku, jednak w grudniu 2003r. przeniosła swoją działalność do Sokółki.”Eko-Gril” jako pierwszy w Polsce uzyskał status Grupy Producentów Rolnych

„Farmer” Sp. z o.o.- firma z siedzibą w Sokółce działająca od kwietnia 2003 roku. Firma zajmuje się produkcją ciągników rolniczych  własnej konstrukcji i stylistyki. Maszyny firmy są eksportowane do takich krajów jak Litwa, Irlandia, Anglia, Tajlandia, Finlandia.

ESKIMOS S.A. – zakład produkcyjny zajmujący się zamrażaniem owoców i warzyw. Większość produktów jest eksportowanych do państw Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 

Zestawienie podmiotów gospodarczych

Zakład wyrobów gumowych „Genes” – założony w 1988 roku, zajmuje się produkcją wyrobów z gumy i silikonu. Produkty firmy są sprzedawane w kraju i za granicą (Francja, Belgia, Anglia). Zakład posiada blisko 600 odbiorców na rynku.

Spółdzielnia Produkcyjno-handlowa „Krynka” – dystrybutor naturalnej wody źródlanej wydobywanej ze źródła „Krynka” o głębokości 70 metrów. Woda jest dostarczana już od 1945 roku.

Gospodarstwo Ogrodnicze Jerzy Wilczewski – gospodarstwo obejmujące blisko 1200 ha, zajmujące  się uprawą borówki amerykańskiej oraz hodowlą jeleni. Owoce trafiają do krajów europejskich takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia.

Powiat sokólski to także przemysł wydobywczy. Firmy zajmujące się wydobywaniem  kopalin pospolitych zaopatrują zakłady na terenie całego kraju.

Stan środowiska naturalnego (Zielone Płuca Polski) sprzyja rozwojowi rolnictwa. W gospodarstwach dobrze rozwija się produkcja zbóż, truskawek, rzepaku, porzeczki, ziemniaków, oraz produkcja zwierzęca (drób, trzoda, bydło). Powiat sokólski jest miejscem, z którego pochodzi wiele ekologicznych produktów spożywczych.

 

Zakład wyrobów gumowych „Genes” – założony w 1988 roku, zajmuje się produkcją wyrobów z gumy i silikonu. Produkty firmy są sprzedawane w kraju i za granicą (Francja, Belgia, Anglia). Zakład posiada blisko 600 odbiorców na rynku. Spółdzielnia Produkcyjno-handlowa „Krynka” – dystrybutor naturalnej wody źródlanej wydobywanej ze źródła „Krynka” o głębokości 70 metrów. Woda jest dostarczana już od 1945 roku. Gospodarstwo Ogrodnicze Jerzy Wilczewski – gospodarstwo obejmujące blisko 1200 ha, zajmujące  się uprawą borówki amerykańskiej oraz hodowlą jeleni. Owoce trafiają do krajów europejskich takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia. Powiat sokólski to także przemysł wydobywczy. Firmy zajmujące się wydobywaniem  kopalin pospolitych zaopatrują zakłady na terenie całego kraju.  Stan środowiska naturalnego (Zielone Płuca Polski) sprzyja rozwojowi rolnictwa. W gospodarstwach dobrze rozwija się produkcja zbóż, truskawek, rzepaku, porzeczki, ziemniaków, oraz produkcja zwierzęca (drób, trzoda, bydło). Powiat sokólski jest miejscem, z którego pochodzi wiele ekologicznych produktów spożywczych.

Wydrukuj
Tagged .