Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Suchowoli odznaczona przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko

Podczas obchodów II dnia Europarady Orkiestr Dętych w Centrum Europy, Starosta Sokólski Piotr Rećko uhonorował Dyrygenta Orkiestry Dętej Jerzego Zdanewicza odznaką Starosty Sokólskiego za trud włożony w rozwój suchowolskiej orkiestry. W imieniu Zarządu Powiatu Sokólskiego Starosta Sokólski wręczył Dyrygentowi grawerton z podziękowaniami za dotychczasowe osiągnięcia oraz działalność artystyczną.

Nagrodzeni zostali również uczniowie Zespołu Szkół w Suchowoli – członkowie Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej:
1. Martyna Hakało

2. Sylwester Biały

3. Jakub Szubzda

4. Ewa Majewska

5. Karolina Szczykowska

6. Brygida Trochim

7. Anna Bernatowicz

8. Magdalena Łazar

Absolwenci:
1. Mateusz Mańczuk

2. Michał Zimnoch

3. Marcin Puchlik

4. Edyta Arżaniewicz
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli powstała w 1959 roku, a jej pomysłodawcą i zarazem pierwszym dyrygentem był pan Stefan Sadlicki.
Swą grą orkiestra uświetniała uroczystości szkolne, gminne, a także powiatowe i wojewódzkie.
Od 1974r. funkcję dyrygenta pełni pan Jerzy Zdanewicz, który kieruje orkiestrą do dnia dzisiejszego. W tym okresie zespół został poszerzony do 50 osób, a występy wzbogacone o musztrę paradną. Mało tego, od lat 80-tych orkiestra działa również pod sztandarem Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie sposób wymienić wszystkich nagród i wyróżnień, które orkiestra zdobyła w tym okresie, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż od lat 90-tych XX wieku orkiestra utrzymuje się w polskiej czołówce amatorskich orkiestr dętych, a od początku XXI wieku w czołówce strażackich orkiestr dętych zdobywając główne nagrody nie tylko na konkursach ogólnopolskich, ale także na konkursach międzynarodowych.
W swoim bogatym repertuarze orkiestra posiada utwory liturgiczne, marszowe, a także najpopularniejsze przekłady polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, może się również poszczycić najlepszą musztrą artystyczną w Polsce.
Orkiestra koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Watykanie, Szwajcarii, Grecji oraz niemal w każdym zakątku naszego kraju.

Od ponad 10 lat pod nazwą Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli występują nie tylko muzycy z tejże Szkoły, ale także Grupa Taneczna – Mażoretki „Foch”. Oba te zespoły uzupełniają się wzajemnie tworząc jednolitą grupę.

Natomiast historia powstania zespołu tambourmajorek, orkiestra zawdzięcza Panu Tomaszowi Zdanewicz (ówczesny instruktor MOD ZS z Suchowoli i MOD ZSE z Białegostoku). To właśnie dzięki niemu, orkiestra z Suchowoli została poszerzona początkowo o jedną, a następnie o 3 tambourmajorki. Początki powstania zespołu były bardzo trudne, gdyż nie ma w Polsce żadnej szkoły, która mogłaby wykształcić przyszłego instruktora. Od ponad dwóch lat wprowadzane są również bardzo trudne i niebezpieczne elementy choreograficzne, które stopniowo wdrażane są podczas występów. Są to przede wszystkim elementy zapożyczone z Wschodnioazjatyckich Sztuk Walki, głównie Kung Fu, które wprowadził i przerobił pan Tomek na potrzeby tambourmajorstwa. Warto w tym miejscu podkreślić, iż wszystkie układy choreograficzne zostały opracowane przez instruktora Tomasza Zdanewicza, aczkolwiek wielki wpływ na dobór elementów mają również dziewczęta, a w szczególności Agnieszka, która od samego początku brała udział w powstawaniu i kształtowaniu, jakże odmiennego dzisiejszego tambourmajorstwa.

Mimo wielu przeciwności, bólu wybitych palców czy połamanych kości ani pan Tomek ani dziewczyny nie żałują, że posiadają takie umiejętności czy też poświęconego czasu na ćwiczenia. Bo mało, kto z tambourmajorek czy tambourmajorów na świecie potrafi wyrzucać buławę tak wysoko nie tylko z kręcenia, ale i z obrotu po szyi czy z nogi. A to z pewnością nie wszystko, na co ich stać i z pewnością nie raz i nie dwa zaskoczą nie tylko nas, ale i publiczność swoją prezencją a zwłaszcza umiejętnościami.

 

Wydział Rozwoju i Promocji