„PAMIĘTAMY” – Obchody Święta Wojska Polskiego w Sokółce

15 sierpnia, jak co roku tegoroczne obchody z okazji 96. już rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej odbyły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce. Uroczystości z okazji „Cudu nad Wisłą” zostały rozpoczęte mszą Święta w Kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce w intencji Ojczyzny. Następnie ulicą Dąbrowskiego przemarsz mieszkańców wraz z przedstawicielami władz samorządowych powiatu sokólskiego doprowadził wszystkich pod pomnik wielkiego męża stanu, żołnierza, polityka, pierwszego marszałka Polski, Józefa Klemensa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce i odczytano apel poległych. W trakcie uroczystości w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot wyraził podziękowania wszystkim żołnierzom i mundurowym za wyrzeczenia i poświęcenia w służbie krajowi.

„…My, obywatele wolnej i niepodległej Polski składamy dziś hołd polskim wojownikom sierpnia 1920 roku. Dziękujemy niestrudzonym żołnierzom, wielkim dowódcom, którzy w imię wolności Ojczyzny narażali swoje zdrowie i życie. Oddajemy cześć polskim zwierzchnikom państwowym, którzy podczas wojny polsko-bolszewickiej podejmowali decyzje i trud dowodzenia narodem. Dziękujemy za lekcję 15 sierpnia. Pozostanie na zawsze w naszych sercach…”

W tym ważnym dniu zraz z mieszkańcami Sokółki obchody 96. Rocznicy Bitwy Warszawskiej uczcił Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

„… W dniu Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obejmujemy naszą wdzięcznością wszystkich bohaterów walk o niepodległość z całych naszych dziejach i wyrażamy uznanie żołnierzom strzegącym dzisiaj naszej wolności. Dziękujemy także wszystkim, którzy kształtują w polskim społeczeństwie – w domach, w szkołach, w środowiskach przekazu, w kościołach i podczas uroczystości, takich jak dzisiejsza – postawy służby Polsce i wiary w jej możliwość, aby patriotyzm kolejnych pokoleń był gwarancją istnienia i rozwoju Najjaśniejszej Rzeczpospolitej…”
W trakcie obchodów nie zabrakło także koncertu i występów naszej Powiatowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół w Suchowoli. Tęczowe stroje mażoretek, wypolerowane instrumenty, które błyszczały w słońcu i wyszukane układy taneczne przykuwały uwagę zgromadzonych mieszkańców Sokółki. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, było również okazja do obejrzenia pokazu wyposażenia policji, straży graniczne oraz straży pożarnej.

Wydział Rozwoju i Promocji
W. Żołądkowska

 

image_printDrukuj
Tagged .