Polski Związek Niewidomych jest z nami już 65 lat!

31 sierpnia 2016 roku Polski Związek Niewidomych obchodził 65-lecie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury „Spodki” w Białymstoku. Rocznica była wspaniałą okazją dla artystów. W trakcie spotkania odbywał się Przegląd Twórczości Artystycznej osób niewidomych i słabowidzących. Można było obejrzeć rękodzieło: kartki świąteczne, stroiki, obrazy, oraz usłyszeć znane i lubiane utwory. W repertuarze artystów znalazły się piosenki taneczne, ale również poezja śpiewana. Spotkanie zakończyło się silnym, rockowym akcentem zespołu „Szept”. W programie uwzględniono fragment spektaklu „Kolektyw Dudka” w wykonaniu Teatru T-3 na którym publiczność śmiała się do rozpuku.

Na obchodach rocznicy nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Powiatu, przyjaciół Polskiego Związku Niewidomych: Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, Członka Zarządu Krzysztofa Szczebiota oraz Wojciecha Obiały, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Pani Barbara Sawicka, prezes koła terenowego PZN w Sokółce o swojej pasji twórczej i nie tylko…

Mieliśmy okazję zobaczyć Pani twórczość.

To moja pasja, która zrodziła się jak byłam na zajęciach w ośrodku w Dąbkach. To zaczęło się parę lat temu i to był zupełny przypadek. Miałam ze sobą suche kwiaty…mieliśmy za zadanie zrobić jakąś rzecz która byłaby wystawiona na wystawie z okazji rocznicy ośrodka. I tak to się zaczęło…

Wtedy to było proste, po prostu przyklejone obok siebie kwiaty, dobrane według kolorów, rozmiaru…

A jak jest teraz?

W tej chwili część rzeczy maluję, część wyklejam. Nie używam tylko kwiatów, ale również innych rzeczy.

Może pani przybliżyć temat kalendarza który jest w planach?

Wspólnie ze Stowarzyszeniem pomyśleliśmy o osobach niepełnosprawnych które tworzą. Pomyśleliśmy, że możemy stworzyć kalendarz. Nie wiemy, czy na rok 2017 zdążymy, może na 2018. Poszczególne prace moglibyśmy nawet przypisać do poszczególnych miesięcy roku. Rozmawiałam z panem starostą na ten temat, i jeśli idzie o ten pomysł jest pełen entuzjazmu. Myślę, że dzięki wspólnej pracy uda nam się to zrobić. W przyszłości może będziemy planować jeszcze przegląd twórczości artystycznej… ale nie tylko malarskiej i tkackiej. Będziemy otwarci na poezję, śpiew… może tańce?

Piotr Białomyzy
Wydział Rozwoju i Promocji
Referat Promocji

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , , , , , , , .