96. rocznica Bitwy Niemeńskiej

18 września odbyły się obchody 96. rocznicy Bitwy Nadniemeńskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce w której wzięli udział przedstawiciele władz powiatu i gminy, delegacje instytucji i szkół, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani Sokółczanie. Po mszy, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zakończyła się III Sztafeta Niepodległości (biegacze przebyli dystans stu kilometrów).

Bitwa Niemeńska nie zakończyłaby się zwycięstwem sił polskich gdyby nie świetnie przygotowana strategia działań wojennych. To dowód umiejętności naszej kadry dowódczej. Wrześniowe zwycięstwo to również świadectwo poświecenia żołnierzy.

 Mówił członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot, który zabrał głos w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko.

Bitwa Niemeńska spowodowała, że doszło tutaj do ostatecznej klęski wojsk bolszewickich […] Trzeba o tym mówić, trzeba o tym pamiętać, bo to nasza ziemia.

Daniel Kołnierowicz, Podlaski Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku

Pod pomnikiem oddano salwę honorową i złożono wieńce. Obchody zakończono występem Miejskiej Orkiestry Dętej i mażoretek. W rocznicy wziął udział również Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Poraniona Rzeczpospolita po stu dwudziestu trzech latach zaborów, niewoli, zsyłek, cierpienia mogła pokonać największą wówczas armię świata jaką była Armia Czerwona. […] Pracujmy nad siłą ducha i patriotyzmem. Nad tym, co jest wielką, polską wartością – czego zazdroszczą nam inne narody od wieków.

Poseł na sejm, minister Jarosław Zieliński

Zapraszamy do obejrzenia galerii!

Piotr Białomyzy
Wydział Rozwoju i Promocji

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , , , , , .