65 Rocznica Polskiego Związku Niewidomych

19 październik to ważny dzień w kalendarzu. Wczoraj członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce obchodzili rocznicę powstania Polskiego Związku Niewidomych. Uroczystość odbyła się w kawiarni „Lira”. Były kwiaty, życzenia, a nawet odznaczenia. Parę osób zostało uhonorowanych tytułem Przyjaciela Polskiego Związku Niewidomych. Prezes koła, pani Barbara Sawicka powitała zaproszonych gości, oraz przybliżyła historię PZN-u. Organizacja, która działa od 1951 roku pomaga kształcić, znaleźć pracę osobom niewidomym i niedowidzącym ale nie tylko. Ważna jest również integracja. Pikniki, szkolenia, wycieczki i inne inicjatywy pozwalają spędzać aktywnie czas. W uroczystości uczestniczył między innymi Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot, Dyrektor PCPR Wojciech Obiała, Lila Anna Micun – Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich oraz Dyrektor Wydziały Rozwoju i Promocji Jakub Fic.

Na spotkaniu poruszono kwestię działalności Koła – pojawił się między innymi temat kalendarza z pracami plastycznymi osób niewidomych i niedowidzących. Uroczystość zakończyła się występami artystycznymi.

Polski Związek Niewidomych uczy nabycia umiejętności poruszania się w świecie absolutnej ciemności poprzez naukę Brajla, poprzez czynności dnia codziennego, poruszania się w terenie. Dzisiejsza impreza jest uświetnieniem naszej działalności. Zbierają się tutaj nasi pomocnicy, darczyńcy – to jest wzajemna, sympatyczna relacja – mówiła prezes Barbara Sawicka.

Uroczystość zorganizować pomogło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce (realizujące działanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych) , Urząd Miasta i Gminy, Eko -Grill, a także wolontariuszki z ZSR w Sokółce. Starostwo Powiatowe w Sokółce ufundowało również 200 opasek odblaskowych dla niewidomych.

Wydział Rozwoju i Promocji
Piotr Białomyzy

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , , , , , , , , .