Dotrze do nas gazociąg ? Plany gazyfikacji powiatu sokólskiego

W związku z rozpoczętym procesem negocjacji z Polską Spółką Gazownictwa w sprawie budowy na terenie gmin Powiatu Sokólskiego gazowej sieci dystrybucyjnej Starosta Sokólski Piotr Rećko zainicjował w dniu dzisiejszym spotkanie informacyjne w celu przedstawienia szczegółów inwestycji, w tym korzyści wynikających z budowy gazociągu przesyłowego, które odbyło się w Sali Konferencyjnej Starostwa o godzinie 12:00. W spotkaniu brał udział miedzy innymi Senator Jan Dobrzyński, Dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. w Warszawie – Dorota Grzybowska, Dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa w Białymstoku – Grzegorz Mackiewicz, Dyrektor Obszaru Białostockiego PGNiG – Tomasz Matan, przewodniczący Rady Miejskiej – Daniel Supronik. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie zarządu i  wójtowie. Na sali zgromadziło się wielu przedsiębiorców, miedzy innymi gościliśmy takie firmy jak : GENES, Krespol,  Metal – Fach,  Związek Pracodawców i Przedsiębiorców Ziemi Sokólskiej, Przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce, Zajazd Bakunówka, ESKIMOS, Jaskółka, Karczma pod Sokołem, Mlekpol, Plams Suchowola, Biasona…

Najważniejsze w tej chwili żeby poprawić konkurencyjność naszych przedsiębiorstw. To jest kluczowa sprawa i dla niej powinniśmy być zjednoczeni, razem działać i pracować – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko podczas powitania gości.

Przedstawiciele spółki gazowej pokazali mieszkańcom, co może zyskać Powiat Sokólski dzięki współpracy:

Naszą działalność poszerzamy o eksploatacyjną, chcemy ją wzmocnić w terenie, chcemy żeby był lepszy dostęp do naszych przedstawicieli, żebyście państwo nie musieli jechać wiele kilometrów […] Jesteśmy spółką Skarbu Państwa, nasze działanie jest misją. Dbamy o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne – mówiła dyrektor Dorota Grzybowska – Chcielibyśmy, aby nasza sieć gazowa była dostępna w każdej gminie i taka, by była ogólnodostępna dla każdego z mieszkańców.

Na końcu spotkania Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce podpisała list intencyjny związany z planowaniem przez PSG rozwojem sieci gazowej na terenie Powiatu Sokólskiego. Powiat Sokólski wyraził zainteresowanie powstaniem odcinków dystrybucyjnych  sieci gazowej na terenie powiatu sokólskiego (gazociągu). W piśmie zostały ujęte ogólne zasady mające na celu zaplanowanie i wybudowanie gazowej sieci dystrybucyjnej w określonych gminach. List jest już podstawą by rozpocząć badania analityczne i projektowe przez PSG we współpracy z Powiatem.

Jest jeszcze szansa na to, żeby powiat Sokólski – co najmniej dwie gminy – mogłyby zostać zgazyfikowane w ciągu dwóch następnych lat […] Może się nawet zdarzyć, że połowę tych inwestycji zrealizujemy już w przyszłym roku – mówił Grzegorz Mackiewicz.

Ważnym elementem analizy zapotrzebowania Powiatu będą ankiety, które można pobrać na stronie Starostwa powiatowego w Sokółce. Ankiety będzie przyjmować Biuro podawcze.

Cieszę się, że udało się zorganizować spotkanie związane z rozwojem gazownictwa. Myślę, że spotkanie z przedstawicielami PSG wpłynie na rozwój infrastruktury gazowej i doprowadzi gaz do naszych mieszkań, przedsiębiorstw. Spotkanie było bardzo ważne i owocne –  podsumował spotkanie senator Jan Dobrzyński.

Wydział Rozwoju i Promocji
Piotr Białomyzy
Paulina Kondrat
Ewa Supranowicz

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .