Wraca dziś Pamięć o tych, których nie ma…

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku powitało nas śniegiem. Pogoda nie przeszkodziła jednak w obchodach, które rozpoczęły się Liturgią Świętą w Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. W Kolegiacie pw. Św. Antoniego Padewskiego nieco późnej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mieszkańcy Sokółki i zaproszeni goście udali się następnie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz Powiatu ze Starostą Sokólskim Piotrem Rećko i gminy z Burmistrz Sokółki, delegacje instytucji i szkół, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani Sokółczanie. Powiat Sokólski reprezentowali także: Członkowie Zarządu Krzysztof Szczebiot i Kazimierz Łabieniec, Sekretarz Powiatu Katarzyna Nowak i Skarbnik Maria Jurgiel. Wśród gości obecni byli również: asystent Jarosława Zielińskiego – Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Maciej Kraszewski, prezes ANR Andrzej Sutkowski, ksiądz dziekan Stanisław Gniedziejko, ks. dziekan senior Józef Kuczyński, ks. dziekan Włodzimierz Misiejuk oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Nie sposób nie wspomnieć o naszych bohaterach, którzy oddawali i narażali życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce […] W moim odczuciu dzisiaj jest najważniejsze jedno słowo. Słowo „Niepodległość” – mówił Starosta Sokólski, następnie odczytał wiersz poety Marcina Wolskiego.

Zebrani mieli okazję wysłuchać listu Wiceministra Jarosława Zielińskiego odczytanego przez Macieja Kraszewskiego: Historia powinna być nauczycielką życia, bo jeśli nie wyciągniemy z niej wniosków, jesteśmy skazani na powtarzanie jej błędów.

Odczytany także został przez Dyrektora Wydziału Rozwoju i Promocji Jakuba Fic, wystosowany na tę okazję, list Ministra Rozwoju i Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela:

Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa, z ogromnej ofiarności Polaków w dążeniu do niepodległości.

Na zakończenie uroczystości Piotr Horsztyński, dowódca Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich odczytał apel poległych, po czym delegacje złożyły  wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. To już 98. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Chociaż jest to radosne święto, musimy pamiętać o tym, że wolność została okupiona życiem wielu Polaków.

W trakcie trwania uroczystości, z inicjatywy Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, uczczono minutą ciszy dyrygenta Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Suchowoli Jerzego Zdanewicza – wielkiego człowieka, który wraz z orkiestrą rozsławił nasz powiat w całej Polsce i świecie.

Piotr Białomyzy

Wydział Rozwoju i Promocji

Wydrukuj
Tagi: , , , , , , , , , , , , .