TOMASZ POTAPCZYK – Trener Mistrzostw Polski Seniorów 2016 i świetny organizator. Wywiad.

Żeby zostać organizatorem imprezy o randze mistrzowskiej co należy zrobić w pierwszej kolejności ?

W pierwszej kolejności należy złożyć ofertę do Polskiego Związku Bokserskiego. To właśnie on decyduje o tym gdzie i przez kogo zostaną zorganizowane Mistrzostwa Polski. Moja oferta została przyjęta jednomyślnie. Na całą realizację turnieju miałem tylko półtorej miesiąca, to jest naprawdę mało czasu jeżeli chodzi o tak duże przedsięwzięcie.

Co sprawiało Ci najwięcej trudności w organizacji?

Największe trudności związane są oczywiście z pozyskaniem środków finansowych. To najczęściej spędzało mi sen z powiek. Również pozyskanie sponsorów nie jest wcale takie łatwe i przyjemne. Przekonanie obcej osoby, żeby dała ci pieniądze wymaga dużo determinacji, pokory i samozaparcia w dążeniu do postawionego sobie celu.

Wymień najważniejsze, można powiedzieć filarowe rzeczy bez których organizacja MP nie mogłaby się obejść?

Tu oczywiście podstawą jest pomoc ze strony jednostek samorządowych. Współpraca z władzami naszego miasta jest kluczowa. Pomoc ze strony Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej jaki i Urzędu Marszałkowskiego w osobie Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Jerzego Leszczyńskiego była bardzo ważna.  Drugą rzeczą bez której MP nie funkcjonowałyby prawidłowo jest ułożenie całego planu, co do minuty. Bez harmonogramu powstałby po prostu chaos. I oczywiście biuro zawodów, serce całej imprezy. To właśnie tam od rana do późnego wieczora przez cały tydzień przygotowywaliśmy się do każdego dnia turnieju.

To są Twoje czwarte zawody o tak wysokiej randze, których jesteś głównym organizatorem.

Zgadza się. Po raz pierwszy  w 2007 roku zorganizowałem Puchar Polski. Drugą imprezą była Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która odbyła się w 2011 roku. Trzecią imprezą były Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23 i teraz Mistrzostwa Polski Seniorów w Boksie. Mogę śmiało powiedzieć, że nabieram wprawy w organizacji dużych imprez. Fakt, jest ciężko ale satysfakcja jaką mam na sam koniec, że wszystko się udało i impreza odniosła sukces wynagradza mi wszystkie wyrzeczenia i nieprzespane noce.

Jako trener kadry narodowej  uczestniczyłeś w imprezach o randze światowej. Czy Twoje doświadczenia pomogły Ci w tegorocznych przygotowaniach MP?

Oczywiście, że tak. W trakcie wyjazdów na Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Turnieje Kwalifikacyjne do Olimpiady i wiele innych zawodów miałem szansę  podpatrywać ważne elementy bez których funkcjonowanie zawodów nie byłyby w 100%.

Będąc organizatorem MP byłeś również trenerem swoich zawodników w UKS Boxing Sokółka. Powiedz jak pogodziłeś te dwie role?

Jest to niezmiernie ciężkie zadanie. Musiałem się całkowicie skoncentrować tylko na walkach moich zawodników. W tym szale telefonów, zadań do wykonania, pytań, organizacji najdrobniejszych szczegółów musiałem znaleźć czas, który poświęcałem tylko i wyłącznie dla chłopaków z klubu. Tak naprawdę w trakcie zawodów nie widziałem żadnej walki innych zawodników będąc tam na miejscu. Na spokojnie mogłem obejrzeć je dopiero w domu.

Czy możemy się spodziewać, w najbliższej przyszłości kolejnych imprez w twoim wykonaniu ?

Na razie odpoczywam. Poza tym sezon 2016 jeszcze się nie skończył, przed nami jeszcze kilka starć. Co do osoby Pawła Wierzbickiego, będziemy podpisywać kontrakt z Bundesligą niemiecką. To duży krok w karierze Pawła.  Priorytetem na rok 2017 będą Mistrzostwa Świata rozgrywane w Berlinie. Ale to wszystko przed nami.

Czego możemy Ci życzyć? 😉

Przede wszystkim zdrowia, bo to w życiu jest najcenniejsze i najważniejsze. Jestem zadowolony ze swojego życia, z tego w jakim kierunku się potoczyło. Mam wspaniałą rodzinę, świetny klub jeszcze lepszych zawodników. Osiągamy rewelacyjne wyniki, tu mogę się pochwalić II miejscem w klasyfikacji Klubowej Mistrzostw Polski Seniorów i IV miejscem w Województwie Podlaskim. Na tegorocznych MP Paweł Wierzbicki został Najlepszym zawodnikiem. Ja nie muszę niczego koloryzować, fakty mówią same za siebie.

Z tego miejsca chciałbym jeszcze raz wszystkim bardzo dziękować za okazaną pomoc. Panu Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko, Pani Burmistrz, Panu Jerzemu Leszczyńskiemu Marszałkowi Województwa Podlaskiego, wszystkim Sponsorom, tu w szczególności Panu Jackowi Kucharewiczowi, Prezesowi firmy METAL-FACH, Panu Jerzemu Lis właścicielowi Dom Rodzinne Serce oraz Firmie INVIDO. Wszystkim osobom z biura zawodów oraz moim zawodnikom z klubu UKS Boxing Sokółka, którzy wspierają na co dzień moją działalność.

 

Rozmawiała W. Żołądkowska

Wydział Rozwoju i Promocji
www.sokolka-powiat.pl

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , .