II Gala Wolontariatu w Sokółce

„Robiąc dla kogoś coś dobrego, pomagamy również sobie.”

Po raz drugi mieliśmy okazję uczestniczyć w Gali Wolontariatu , która została zorganizowana w Kinie Sokół Sokółka. Głównym pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia była  Sokólska Sieć Wolontariatu licząca 15 członków. Koordynatorem uroczystości było Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka”. Uroczystość została objęta patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko oraz Burmistrz Sokółki.

„II Gala Wolontariatu jest zwieńczeniem konkursu „Sokólskie Barwy Wolontariatu” oraz uhonorowaniem działalności wolontaryjnej w naszym powiecie sokólskim. Sokolska Sieć Wolontariatu powstała 1,5 roku temu, dzięki realizacji projektu rozwijania wolontariatu. Zorganizowaliśmy kilka szkoleń , które pozwoliły utworzyć naszą formacje i na dzień dzisiejszy liczymy 15 członków. Naszym głównym celem i przesłaniem jest niesienie pomocy potrzebującym. Efektem naszych działań jest nie tylko pomoc, ale również uczymy nasze dzieci i młodzież jak zostać wolontariuszem, jak dostrzegać potrzeby innych. Angażując się w tego rodzaju działalność nabywają potrzebne doświadczenia, które będą procentowały w ich dorosłym życiu. To wszystko motywuje mnie do tego aby robić to dalej …aby pomagać bezinteresownie, bo tak naprawdę ta praca przynosi w rezultacie tylko same dobre rzeczy.” Mówiła Pani Krystyna Stefanowicz  Prezes Zarządu  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka” oraz Koordynatorka II Gali Wolontariatu 2016.

Sokólska Sieć Wolontariatu, skupiająca lokalne organizacje, instytucje oraz osoby indywidualne pod patronatem stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej „Barka”, już po raz drugi organizuje Galę Wolontariatu, której celem było promowanie postaw i działań na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi. Tego typu impreza to bardzo dobra okazja do zaprezentowania ciekawych sylwetek wolontariuszy i wyjątkowych akcji woluntarystycznych, podzielenia się swoimi refleksjami na temat tej formy działalności oraz wymiany doświadczeń, a przede wszystkim przekonania się, że warto być Wolontariuszem.

Klasyfikacja końcowa konkursu pn. „Sokólskie Barwy Wolontariatu” przedstawia się następująco.

W kategorii wolontariat indywidualny pierwsze miejsce zajęła  Pani Karolina Klicka, wyróżnione zostały Pani Justyna Ignatowicz, Pani Justyna Paszkowska oraz Pani Elwira Zabłocka.

W kategorii wolontariat grupowy pierwsze miejsce zajęło Przedszkole Nr 1 w Sokółce a zaraz po nim Przedszkole nr 5 w Sokółce.

W kategorii wolontariat grupowy – szkoły podstawowe i gimnazja:
– Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Sokółce
– Szkoła Podstawowa w Malawiczach Dolnych
– Szkoła Podstawowa w Geniuszach
– Zespół Szkół Integracyjnych w Sokółce.

W kategorii wolontariat grupowy – szkoły ponadgimnazjalne:
– Specjalny Ośrodek Szklono Wychowawczy w Sokółce
– Zespół Szkół w Sokółce
– Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce

Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata. Może być sposobem na samotność albo twórcze przetrwanie okresu bezrobocia. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy. Dla jednych jest początkiem kariery zawodowej, dla drugich jej uwieńczeniem. Uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być. Wolontariat nie może wiązać się z przymusem i niechęcią, wtedy traci swój sens.

 

Wydział Rozwoju i Promocji
W. Żołądkowska
www.sokolka-powiat.pl

 

 

 

 

 

 

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , .