Wernisaż w Starostwie Powiatowym w Sokółce

Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Sokółce nigdy nie była tak piękna. Spowodował to wernisaż prac młodzieży, wykonanych podczas projektu ,,Akademia Młodego Artysty” pod honorowym patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. Mogliśmy obejrzeć również dzieła Patrycji Anastazji Zalewskiej, która skopiowała obrazy ,,Sokólskiego Brueghla” – Witalisa Sarosieka.

Witalis Sarosiek (1945-2012), urodził się i pochowany został w Sokółce. Ukończył Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Z Warszawą związany był w latach 70-80- tych XX wieku. Prowadził pracownię artystyczną przy ul. Grochowskiej na Pradze. Na początku lat 90 wrócił do Sokółki. To w tym okresie powstały obrazy, których kopie możemy podziwiać na wernisażu.

Z inicjatywą stworzenia takich kopii wyszedł Starosta Piotr Rećko, który od początku kontaktu z malarstwem Sarosieka, miał zamiar uwiecznienia jego obrazów w dużym formacie.

Na wystawie był obecny pan Leonard Drożdżewicz- mecenas twórczości Witalisa Sarosieka,  wraz z małżonką Heleną. Bardzo pochlebnie wypowiedział się o pracach Patrycji Anastazji Zalewskiej:

,,Myślimy wspólnie z żoną, że Patrycja Anastazja Zalewska doskonale poradziła sobie z tematem przedstawienia prac Witalisa Sarosieka w formie wielkoformatowej. Temat był niezwykle trudny, jednak pani Patrycja postarała się, ubogacając oryginały o niesamowite efekty kolorystyczne.”

Justyna Woronowicz – uczestniczka zajęć:

,,Warsztaty dały mi możliwość nauczenia się czegoś nowego, poznania swoich błędów i spędzenia czasu z innymi utalentowanymi ludźmi. Pani Patrycja pozwoliła mi rozwinąć swój talent. Najtrudniejsza dla mnie było malowanie martwej natury. Trzeba dobrze znać proporcje i umieć dobrać kolory.”

Patrycja Anastazja Zalewska – ,,Kiedy Starosta Sokólski Piotr Rećko zlecił mi namalowanie kopii obrazów Witalisa Sarosieka, wielu znajomych artystów miało wątpliwości, czy to się uda. Głównie ze względu na olbrzymie powiększenie formatu prac. Myślę, że się udało. Nie mam dużego doświadczenia w kopiowaniu. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwiejsze od tworzenia całkiem nowych, autorskich prac. Finalnie powstanie co najmniej 14 kopii prac Witalisa Sarosieka. Starosta Sokólski planuje stworzyć kolekcje malarstwa, co jest innowacyjnym pomysłem. Do tej pory w naszym powiecie sztuka nie była zbyt promowana i doceniana”

Projektem warsztatów ,,Akademia Młodego Artysty” kierowała „Grupa nieformalna: Patrycja Anastazja Zalewska, Joanna Eliza Bieszczad, Barbara Jopek”. Program został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, został objęty honorowym patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. W warsztatach (dwa spotkania trwające sześć godzin) brało udział dziesięcioro uczniów z sokólskich szkół ponadgimnazjalnych, pod okiem instruktora Patrycji A. Zalewskiej. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , , .