IV AUKCJA BYDŁA MIĘSNEGO W JANOWIE

Już po raz czwarty w Janowie odbyła się Aukcja Bydła Mięsnego rasy Limouzine, która przyciągnęła na Podlasie hodowców z Polski oraz z zagranicy, tu mowa o kupcach z Włoch. Pomysł na zorganizowanie rynku dostępnego dla wszystkich hodowców okazał się strzałem w przysłowiową 10. Dzisiejsza aukcja miała rekordową liczbę zwierząt wystawionych do licytacji, aż 250 sztuk bydła. Głównym organizatorem aukcji była Spółka Bydła Mięsne, która jest własnością Polskiego Związku  Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Współorganizatorem jest również Zespół Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, który udostępnił przestronną halę.

„To już IV edycja Aukcji Bydła Mięsnego, która jest organizowana w Janowie. Pomysł na tego rodzaju imprezę  zaczerpnęliśmy z zagranicy. Po raz pierwszy na aukcję bydła mięsnego pojechałem na Łotwę to tam podejrzeliśmy na czym to tak naprawdę polega. Głównym celem całego przedsięwzięcia jest zorganizowanie w naszym rejonie takiego rynku, który byłby dostępny dla wszystkich hodowców. w Impreza pomału się rozwija, mamy coraz więcej zainteresowanych i coraz więcej zwierząt do licytacji. Na poprzednich aukcjach  wystawiano około 120 – 150 sztuk, na dzisiejszej mam aż 250 sztuk bydła. Kupcy przyjeżdżają z różnych środowisk, z zagranicy, firm prywatnych, czy też rolnicy indywidualni, którzy przyjeżdżają do nas bezpośrednio po zakup. Jeżeli chodzi o grupę sprzedających to rolnicy w promieniu około 100 km od Janowa. Na aukcjach zawsze sprzedajemy wszystkie zwierzęta co jest bardzo dużym sukcesem. Od pierwszej edycji gościmy kupców z Włoch, można powiedzieć, że są to stali bywalcy u nas w Janowie.  Na Podlasiu  jest dużo hodowców, ale mają małe rozdrobnienie w swoich gospodarstwach po 10 krów i dysponują 2-3-5  odsadkami co sprawia, że są słabym partnerem negocjacyjnym dla kupców. Na takiej aukcji kupiec ma możliwość na kupno nawet 200 sztuk jednocześnie, można uzyskać również większą cenę.” Mówił jeden z organizatorów i właściciel Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Pan Piotr Kraśnicki.

„Rekord na poprzedniej aukcji wyniósł 15 zł za kilogram. W tym roku mamy największą ilość bydła i  9 kupców co daje nam kolejny rekord.  Aukcja polega na ustawieniu zwierząt w boksach według wagi. Licytacja odbywa się na zasadzie podbijania ceny o 0,30 gr na kilogramie, kto da najwięcej … wygrywa.” dodał Bogusław Zarzecki dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

Limousine należy do najpopularniejszych ras bydła mięsnego hodowanego na całym świecie. W Polsce jest użytkowana w czystości rasy, jako bydło opasowe oraz jako komponent krzyżowań z rasami mlecznymi w celu doskonalenia cech mięsnych potomstwa. Populacja bydła mięsnego w Polsce jest na niskim poziomie (około 0,5 % to rasy mięsne).

Wołowina jest pozyskiwana głównie od ras mlecznych lub mieszańców. Rasa Limousine bardzo dobrze przystosowuje się do niekorzystnych warunków środowiska.

Rasa Limousine pochodzi z Limousin i Marche, regionów Francji o górzystym ukształtowaniu powierzchni, słabej jakości kwaśnej glebie i o dużych wahaniach temperatur w ciągu roku. Początkowo była używana jako rasa pociągowa, dopiero później została rozpowszechniona jako typowa rasa mięsna. Pierwsze wzmianki w literaturze o Limousine sięgają końca XVIII wieku.

Wydział Rozwoju i Promocji
W. Żołądkowska

 

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , .