BOKS & TAEKWON-DO razem można zawsze więcej…

„To już kolejne spotkanie z grupą taekwondo z Dąbrowy Białostockiej. Trener Tomasz Leszkowicz przyjechał do Sokółki ze swoimi zawodnikami i zawodniczkami. Integracja boksu ze sztukami walk jest jak najbardziej udana. Na tego typu łączonych treningach zawodnicy nabywają nowe doświadczenia, mogą zaobserwować różnice między dwoma dyscyplinami, wymienić się doświadczeniami. Na pewno nie jest to ostatni trening, zamierzamy w dalszym ciągu kontynuować taką integrację bo jest to dobre dla nas wszystkich.” Mówił Tomasz Potapczyk Trener UKS Boxing Sokółka.

Walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów, znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie. Znajdował się on w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i czasem kończyły się śmiercią. Walki te, toczone z minimalną ilością reguł, niewiele miały wspólnego z boksem − sportem, jaki narodził się w 1719 roku w Anglii. Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie „akademię” boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie został znokautowany lub opadł z sił .

„Nasza współpraca zaczęła się w ubiegłym roku. Widać wyraźne postępy w umiejętnościach technik ręcznych zwłaszcza u zawodników kickboxingu u których jest to nieodzowny element walki sportowej w czasie zawodów.Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy prowadzić tego typu szkolenia wspólne z UKS Boxing Sokółka.” Mówił Tomasz Leszkowicz Trener CSA Podlasie.

Taekwondo narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen. Choi Hong Hi. Obecnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. Sztuka walki powstała współcześnie i w ciągu kilkudziesięciu lat swego istnienia doprowadziło tradycyjny dorobek sztuk walki do technicznej perfekcji uzupełniając go o wiele technik stanowiących “rewolucję”. Podstawą Taekwon-do są: system założeń filozoficzno – moralnych, techniki podstawowe, 24 ściśle określone układy formalne oraz współzawodnictwo sportowe oparte na czterech konkurencjach indywidualnych i drużynowych tj. układach formalnych, walce, technikach specjalnych i testach siły.

 

Wydział Rozwoju i Promocji
W. Żołądkowska

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , , , , .