Owocny maraton sokólskich narciarek

Miniony tydzień był dla naszych narciarek bardzo pracowity i emocjonujący. Dziewczynki startowały we czwartek w Siedlcach w IV edycji Biegu Na Igrzyska w ramach Narodowego Programu  Rozwoju Biegów Narciarskich. Czternastoosobowa ekipa walczyła w mroźny dzień na dystansach od 1 km do 3 km stylem dowolnym. Najmłodszą kategorię kl. V i młodszych wygrała po pięknym biegu reprezentantka UKS Orliki w Starej Kamionce Kasia Rećko. Na tym samym dystansie Magda Ignatowicz była 5,  Zuzia Czabatorowicz 6, Weronika Reszuta 9 (Start Malawicze), Ula Kucharewicz 10, Marysia Borys 16 i Dominika Nowak 18.  W  biegu tym startowało 30 zawodniczek. W starszej kategori klas VI i I gimnazjum na dystansie 2 km Kamila Rećko wywalczyła sobie 5 pozycję , Julka Zajczyk 6 (obie Start Malawicze), Ania Szomko była 11, Weronika Czeremcha 13 i Ewa Rećko 15 miejsce (Orliki Stara Kamionka) . W biegu na 3 km nasze najstarsze narciarki:  Natalka Fiedorec (Start Malawicze) zajęła   5 miejsce a Monika Szomko (Orliki Stara Kamionka) była 7.

Po dniu odpoczynku w  sobotę 10-cio osobowa ekipa narciarek zameldowała się na terenie WOSIR w Szelmencie aby wziąć udział w Międzynarodowym Biegu o Puchar Bieguna Zimna. Rywalizowano przy bardzo ostrym i mroźnym wietrze na dystansach od 1,5 do 15 km techniką dowolną. Po raz  kolejny swoją mistrzowską klasę pokazała Kasia Rećko (Orliki Stara Kamionka) wygrywając z dużą przewagą czasową bieg na dystansie 1,5 km. Po blisko 30 sekundach po Kasi na metę jako druga dotarła  reprezentantka Startu Malawicze Ela Łowczecka. Magda Ignatowicz nie zdołała utrzymać do końca biegu 3 miejsca i tuż przed metą wyprzedziła ją zawodniczka z Supraśla.

Zuzia Czabatorowicz na metę dojechała jako 5, Ula Kucharewicz po niefortunnym upadku linię mety przekroczyła 8 zaś najmłodszą   Dominikę Nowak   sklasyfikowano na 12 pozycji.

Dystans 3 kilometrowy miały do pokonania juniorki D. Wszystkie uczestniczki biegu miały okazję   rywalizować o narciarskie złoto z aktualną, wielokrotną Mistrzynią Polski Hanna Popko (Hubal Białystok) .  Bardzo emocjonujący i widowiskowy bieg  stoczyły między  sobą nasze narciarki : Kamila Rećko  i Julia Zajczyk.Większość trasy prowadziła młodsza Julka, którą  na  mecie pokonała bardziej doświadczona Kamila wygrywając o pół   długości narty.

Również wielu wrażeń dostarczył bieg juniorek C, które walczyły na dystansie 4,5 km . Po pięknej walce Natalia Fiedorec na 3 okrążeniu wyprzedzając rywalkę z Supraśla zapewniła sobie 4 lokatę. W biegu tym Monika Szomko zajęła 6 miejsce.

Dekoracji zwycięzców dokonał Mistrz Olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo z 1972 roku  Wojciech Fortuna.

Jednak niedziela przyniosłą narciarzom najwięcej sukcesów. W tym dniu grupa 20 narciarzy startowała w Supraskim SkiFestiwalu. Była to wielka impreza narciarska, w której uczestniczyli: najmłodsi adepci tej dyscypliny w wieku przedszkolnym,  klasy młodsze i starsze szkoły podstawowej , gimnazjum oraz rozegrano biegi w kategori Open (najstarszy uczestnik miał 76 lat  i startował w biegu na 10km). Dużą niespodziankę sprawili nasi narciarze w kategorii szkół podstawowych. Zdominowali oni wszystkie kategorie, w których startowali zostawiając w tyle zawodników z Zespołu Szkół Sportowych z Supraśla i Białegostoku. W licznej obsadzie dziewcząt klas I-II złoty medal na dystansie 500 metrów wywalczyła Maria Borys ( kl. II) zaś srebro należało do Oliwi Borys (kl.I)- obie Start Malawicze. Równie dobrze zaprezentowały się młode zawodniczki ze Starej Kamionki. Ucz kl. I : Patrycja Chomczyk na metę dotarła jako 4, Kinga Rećko 5, zaś Wiktoria Jakimik była 6 pozostawiając w tyle wiele rywalek. W tej samej kategori Michał Szomko ze Starej Kamionki na metę zameldował się jako 1 a Filip Zajczyk z Malawicz dotarł jako 2. Dla dziewczynek tych i chłopców  był to pierwszy start w zawodach narciarskich.

Swoją mistrzowską klasę potwierdziła po raz trzeci Kasia Rećko (Orliki Stara Kamionka), która w biegu na 1 km techniką dowolną pokonała wszystkie rywalki plasując się na pierwszym miejscu. Chwilę po niej  metę przekroczyła jako 2 Ela Łowczecka -zawodniczka Start Malawicze. Ula Kucharewicz po upadku na starcie dotarła na linię mety jako 5 zaś Ula Szomko musiała zadowolić się 10 pozycją.

Swoją bardzo dobrą dyspozycję startową oraz równie mistrzowską klasę pokazała Julka Zajczyk (Start Malawicze), która w biegu sprinterskim na 1 km zdecydowanie pokonała wszystkie swoje  rywalki. Dobre 4 miejsce przypadło tym razem Ani Szomko ze Starej Kamionki; Zuzia Czabatorowicz była 5; Magda Ignatowicz, którą już na starcie skutecznie zblokowano dotarła na metę jako 7; Weronika Reszuta zajęła 9 miejsce zaś Ewa Rećko musiała zadowolić się miejscem poza pierwszą dziesiątką.

Najstarsze nasze narciarki (klasy gimnazjalne I-III) startowały na dystansie 2 km techniką dowolną. Natalia Fiedorec powtórzyła sobotni wynik i wywalczyła sobie ponownie 4 lokatę. Kamila Rećko na metę dotarła 5 (obie Start Malawicze) zaś Monika Szomko (Orliki Stara Kamionka) metę przekroczyła jako 6.

Dla narciarek był to bardzo pracowity i wyczerpujący miesiąc, Zaliczyły już one 9 startów a kolejne czekają niebawem. Powodzenia .

 

Piotr Zaręba

image_printDrukuj
Tagged , .