Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

,,Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta.”

 

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Sokółce rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Świętego Antoniego. Przed rozpoczęciem nabożeństwa, Starosta Sokólski Piotr Rećko oddał cześć bohaterom oraz złożył kwiaty i znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

 

Po mszy, w kawiarni ,,Lira” odbył się wykład dr Marcina Zwolskiego z białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na temat: „Bolesław Bubieńczyk – ostatni ukarany śmiercią na Białostocczyźnie”, Następnie spod ,,Liry”, jak co roku, wyruszył pochód z pochodniami.

 

Zgromadzeni przemaszerowali przez park miejski, gdzie złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej Porucznika Władysława Borysewicza, aż do byłej siedziby UB przy ulicy Dąbrowskiego, w której katowano i mordowano żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Po modlitwach i uroczystym apelu, delegacja z Powiatu Sokólskiego, na czele ze Starostą Piotrem Rećko złożyła wieniec oraz znicze przy wejściu do budynku.

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , , .