Obrona terytorialna – nowa ścieżka kariery

Sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Sokółce zapełniła się dzisiaj po brzegi młodymi ludźmi. Powodem było spotkanie z pułkownikiem Grzegorzem Konopko, wojskowym komendantem uzupełnień  w Białymstoku i pułkownikiem Sławomirem Kocanowskim, dowódcą I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej którzy opowiadali zachęcali do wstąpienia do Obrony Terytorialnej.

To będzie ważna część naszej obrony granicznej. To nawet inne spojrzenie na patriotyzm. Ważne jest, żebyśmy na patriotyzm patrzyli właśnie przez pryzmat obrony naszych granic – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Młodzież mogła się dowiedzieć jakiego sprzętu używają rekruci, jak są szkoleni, a nawet dowiedzieli się ile mogą zarobić pełniąc tego typu służbę.

Obrona ojczyzny jest prawem i obowiązkiem wszystkich obywateli tego kraju – pułkownik Grzegorz Konopko.

Dzięki nowemu rodzajowi sił zbrojnych ta ten obowiązek może być spełniany skuteczniej. W końcu motto WOT brzmi „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.Wstąpienie w szeregi WOT ma wiele zalet. Rekruci będą szkoleni pod okiem zawodowych oficerów (30 dni w roku), co ułatwi rozpoczęcie wojskowej kariery. Dodatkowo, każdy ochotnik będzie otrzymywać 500 złotych miesięcznie – żołnierz WOT będzie dostawał kwotę za dzień szkolenia jak rezerwiści (2 dni szkolenia w miesiącu – 200 złotych) oraz 300 złotych za bycie w „stanie gotowości” obrony kraju. MON będzie finansować również kursy i naukę w ramach rozwoju zawodowego. Ci, którzy się martwią, że służba będzie przeszkadzać w pracy nie muszą się martwić – ćwiczenia będą się odbywać w dni wolne. Jeśli zaistnieje sytuacja, w której żołnierz otrzyma przydział kryzysowy lub terytorialny, nie będzie mógł zostać zwolniony z pracy.

Piotr Białomyzy
Wydział Rozwoju i Promocji

Wydrukuj
Tagged , , , , , , , , .