Wizyta przedstawicieli Kongo w Powiecie Sokólskim

W dniu wczorajszym Powiat Sokólski miał zaszczyt gościć przedstawicieli  delegacji z  Kongo.  Byli to przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i przedsiębiorcy związani z branżą rolniczą.

Przyjazd gości z Kongo zorganizowali Marcin Moździerski i Łukasz Moździerski przy wsparciu Klastra Wspierania Polskiej Gospodarki Jedność, który zajmuje się promocją polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych. Honorowym Patronatem wizyty objął Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Głównym powodem przyjazdu do Polski jest chęć nawiązania stałej współpracy  z producentami maszyn rolniczych, ponieważ na dzień dzisiejszy Kongo jest krajem , bardzo słabo rozwiniętym jeśli chodzi o mechanizacje rolnictwa, i chcą brać przykład z Polski która jest krajem zaawansowanym technologicznie i liczą na współpracę i pomoc w zakresie zwiększenia produkcji rolnej.

Wizytę w naszym kraju rozpoczęli od targów rolniczych  Agrotech w Kielcach to był ich główny cel przyjazdu. Chcieli zobaczyć jak u nas funkcjonuje przemysł, rolnictwo i ludzie którzy go tworzą, poznać naszą  kulturę przez co nawiązać podstawę do współpracy w przyszłości.

Skąd Sokółka? Dlaczego tu przyjechali? Ponieważ nasz region podlaski ma kulturę i wartości sprzyjające nawiązaniu ciepłych osobistych relacji. W Sokółce ludzie przyjęli ich jak swoich bliskich gości nie zważając na odmienność kulturową czy kolor skóry, nikt nie ocenia z punktu potencjału finansowego, który mogą przynieść lokalnym firmom, ale przyjaźnie, żeby się czuli dobrze będąc daleko od swojego kraju.– opowiadał Michał Wyroślak.

W naszym powiecie odwiedzili przedsiębiorstwa szeroko wykorzystujące zaawansowane technologie w rolnictwie. Udali się z wizytą do producenta borówki Jerzego Wilczewskiego w Białousach, żeby  zobaczyć praktyczne wykorzystanie tego typu sprzętu, gdzie serdecznie powitał ich Starosta Sokólski  Piotr Rećko.

Przy okazji zwiedzili Silvarium w miejscowości Poczopek połączony ze spacerem po Puszczy Knyszyńskiej.

Odwiedzili również  Kościół Św. Antoniego w Sokółce. Proboszcz Kościoła opowiedział historię cudu eucharystycznego, który miał miejsce w sokólskim Kościele.

Następną wizytę zaplanowano w maju tego roku  Przyjadą  inżynierowie i technicy odpowiedzialni za dobór maszyn i technologii skierowanych na potrzeby rolnictwa w Kongo.

„Na dzień dzisiejszy nie potrzebujemy sprzętu rolniczego bardzo zaawansowanego technologicznie, są nam potrzebne proste technologicznie maszyny, które się sprawdzą w naszej gospodarce rolnej” – powiedział Florian Miangouila Dyrektor i doradca komunikacji technologicznej w ministerstwie badań naukowych w Kongo.

Polska jest pierwszym krajem do którego przyjechali nawiązać współpracę w zakresie rozwoju rolnictwa w Kongo. Chcą zachęcić naszych przedsiębiorców do eksportu  maszyn i technologi na ich rynek.

G. Czerska

Wydział Rozwoju i Promocji

Wydrukuj
Tagged , , , , , .