Wędrujący Filmoznawca w sokólskim LO

Tego jeszcze u nas nie było! 6 kwietnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole Wędrującego Filmoznawcę – panią Annę Pokłosiewicz, która przyjechała do nas z Warszawy, aby poprowadzić warsztaty filmowe dla uczniów i nauczycieli.

„Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej” to projekt realizowany przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zgłosiło się do niego 111 szkół z całej Polski. Zakwalifikowano 31, w tym nasze liceum.

Z ogromną pasją i zaangażowaniem pani Ania Pokłosiewicz wprowadziła najpierw uczniów klasy I A i klasy II A/E, a potem nauczycieli w tajniki sztuki filmowej – począwszy od kina niemego do kina współczesnego. Przypomniała najważniejsze fakty z historii kina, podkreślając rolę polskich twórców, m.in. Kazimierza Prószyńskiego. Następnie pokazała „kamienie milowe” kinematografii – od pierwszych filmików braci Lumiere, przez fantastyczną „Podróż na księżyc” Meliesa, po niezwykłe filmy Chaplina. Zwróciła uwagę na pierwsze „efekty specjalne” oraz efekt Kuleszowa i omówiła ich wpływ na rozwój kina. Mogliśmy też zobaczyć fragmenty filmów z Haroldem Lloydem i Busterem Keatonem oraz fragmenty „Bulwaru Zachodzącego Słońca” Billy’ego Wildera z Glorią Swanson i fragmenty „Deszczowej piosenki”. A wszystko po to, by na przykładzie filmów Guya Maddina pokazać, jak zafascynowany niemym kinem oraz filmami początku ery dźwiękowej, francuską awangardą i niemieckim ekspresjonizmem, współczesny reżyser twórczo je wykorzystuje. Nie zabrakło też polskiego kontekstu. Wspólnie omówiliśmy wybrane sceny z filmu J. Machulskiego „Deja vu”. Szukaliśmy nawiązań do innych filmów, m.in. do „Pancernika Potiomkina”.

Było dużo ćwiczeń, głównie interpretacyjnych, ciekawostek i „efektów specjalnych”. Szkoda tylko, że warsztaty tak szybko się skończyły. Trudno było się rozstać, zwłaszcza, że uczniowie, jak i nauczyciele mieli jeszcze tyle pytań… Ale chyba nikt nie ma już wątpliwości, że film to prawdziwe dzieło sztuki.

Małgorzata Kułakowska

szkolny koordynator projektu

image_printDrukuj
Tagged , , , .