Walne Zebranie ROD „Os. Centrum” w Sokółce.

Wiosna tego roku wykluwa się opieszale. Dziś znów temperatura przy gruncie ma spaść do -4 stopni. Działkowcy rozpoczęli już sezon. Niektórzy przekopali ogródki i posiali pierwsze rośliny odporne na mróz. Z większością kwiatów jednorocznych i ciepłolubnych warzyw bobowatych i dyniowatych powinniśmy jeszcze zaczekać, najlepiej do połowy maja. Dziś w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbyło się Walne Zebranie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Osiedle Centrum“.
Spotkanie rozpoczęło się od informacji dotyczących bezpieczeństwa na terenie ROD przedstawionych przez mł. asp. Marka Kiszło z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Oraz prezentacją nawozu OrCal (nawóz organiczno-mineralny z aktywnym hydratem wapnia), który szybko i skutecznie reguluje pH gleby poprzez odkwaszenie. Prezentacji dokonał przedstawiciel wyłącznego dystrybutora – Team-Rol.
Po części informacyjnej, Prezes Waldemar Lesiak rozpoczął właściwe Walne Zebranie odczytując porządek obrad… W dalszej części spotkania Prezes podsumował inwestycje i wydatki z minionego roku. W 2016 r. między innymi zainwestowano w: ogrodzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Osiedle Centrum“, uzyskanie pozwolenia na pobór wody ze studni głębinowej na terenie ogrodów (pozwolenie zostało wydane na 13 kolejnych lat), największym wydatkiem, za który winę ponosi susza, było opłacenie energii elektrycznej – ponad 14 tys. zł. Energią elektryczną zasilana jest pompa do poboru wody. Kolejny duży wydatek to wywóz śmieci. Waldemar Lesiak zasugerował, aby użytkownicy działek część śmieci wywozili we własnym zakresie, co obniży w/w koszty i pozwoli na przeznaczenie zaoszczędzonej kwoty na inwestycje. Odpady organiczne można składać w kompostowniku na terenie ROD. Prezes wspomniał również o imprezach dla dzieci organizowanych w zeszłym sezonie przez Panią Agnieszkę Bajko-Grygo, o dostępności internetu w biurze i jego okolicy poprzez Wi-Fi, oraz stronie internetowej ROD „Osiedle Centrum“.
Zamiary na sezon 2017 to między innymi: ogrodzenie studni, z której jest pobierana woda, zbadanie próbek wody. Zbudowanie stołów, ław z zadaszeniem na placu przed budynkiem biura oraz placu zabaw dla dzieci. Zarząd

liczy na dofinansowanie planowanych inwestycji przez władze lokale. W dalszym ciągu będą kontynuowane prace naprawcze ogrodzenia. Planowana jest również wymiana wiekowych tablic ogłoszeniowych. Podczas zebrania ustalano także kwestie organizacyjne i porządkowe np. czas otwarcia bramy w celu wwiezienia na działki materiałów budowlanych, nawozów czy sadzonek. Wrócił też problem kotów zamieszkujących jedną z działek i wyrządzających szody w świeżo zasianych grządkach sąsiadów. Skarżono się na działki zaniedbane, szpecące ogólny wizerunek ogrodów oraz przerośnięte krzewy i drzewa rzucające cień na działki sąsiednie. Nadmierne zużycie wody przez część działkowców podlewających tuje.
Podczas rozmowy o kosztach, wywiązała się żywa dyskusja na temat wystąpienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Osiedle Centrum“ w Sokółce z Polskiego Związku Działkowców. Zdania były podzielone.
Są to największe ogrody działkowe w Sokółce, zrzeszają 530 działkowców. Podobno jedne z najładniejszych w województwie. Wkrótce wybierzemy się tam z aparatem na wiosenny spacer aby pokazać Państwu ich urok i różnorodność.

Patrycja A. Zalewska
Referat Promocji

image_printDrukuj
Tagged , .