226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństw w intencji Ojczyzny: w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego, następnie w  kościele pw. św. Antoniego. Pochód prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą z Sokółki oraz mażoretki z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce, przemaszerował ulicami miast spod kościoła, pod pomnik marsz. J. Piłsudskiego.

„Konstytucja 3 maja z 1791 r. była drugą w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie ustawą tego typu. Przyjęty przez Sejm Wielki dokument był owocem wysiłku patriotycznego tej części Polaków, którzy chcieli ratować swoją ojczyznę przed zbliżającym się upadkiem. Udowodnili oni, że Polskę stać na wielkie czyny i reformy, które zapewnią jej godne miejsce wśród niepodległych państw Europy.” – tymi słowami konferansjer uroczystości – Dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Zbigniew Dębko, powitał gospodarzy obchodów 226. Rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja: Starostę Sokólskiego Piotra Rećko, Burmistrzów Sokółki, władze Powiatu Sokólskiego w tym Krzysztofa Szczebiota Członka Zarządu, władze Gminy Sokółka – Daniela Supronika Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokółce, Krzysztofa Krasińskiego Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego, księży, przedstawicieli służb, inspekcji i straży, harcerzy, delegacje sokólskich szkół,  Miejską Orkiestrę Dętą z Sokółki, zaproszonych gości oraz mieszkańców powiatu sokólskiego.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, przed zebranym tłumem wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1, prezentując polskie tańce narodowe. Zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone gromkimi brawami. Po pierwszej części programu artystycznego, nastąpił czas na przemówienia. Starosta Sokólski Piotr Rećko na wstępie swojej mowy przypomniał, że 3 maja obchodzimy dwa święta: Konstytucji 3 Maja i Maryi Królowej Polski, podkreślił zespolenie tych dwóch świat. „(…) Konstytucja 3 Maja zawierała wiele zapisów zrównujących dużą część społeczeństwa np. mieszczaństwo ze szlachtą, ale też, co bardzo ważne postawiony został pierwszy krok w kierunku najliczniejszej wówczas warstwy społecznej – w kierunku chłopstwa, w kierunku rolników. Konstytucja przejęła ich w ochronę. (…) Ta konstytucja to również wybitny akt z jeszcze jednego względu. Dzięki niej połączyło się całe nasze społeczeństwo, wszystkie sejmiki ziemskie zaakceptowały tą konstytucję, wiedząc jak potrzebna jest zgoda narodowa, jak potrzebna jest naprawa Rzeczpospolitej. (…) Konstytucja 3 Maja żyła w naszym narodzie, przyświecała wszystkim naszym powstaniom. W 1919 r. w nowej, wolnej Rzeczpospolitej Polskiej pierwszy raz obchodzono Święto Konstytucji 3 Maja. W trakcie władzy komunistycznej była ona powodem do licznych demonstracji, manifestowania miłości do ojczyzny, patriotyzmu. W dzisiejszej wolnej Polsce, prawdziwie suwerenne i wolnej jest ona dla nas drogowskazem, do tego żeby porzucić kłótnie i skoncentrować się na pracy dla ojczyzny, na ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. (…) Dzisiejsze święto jest również Świętem Królowej Polski Maryi.(…) Ksiądz Dariusz pięknie powiedział podczas dzisiejszego nabożeństwa – tylko i wyłącznie pod płaszczem Maryi Królowej Polski jesteśmy w stanie budować wolną i suwerenną Polskę. W dniu dzisiejszym wszystkim Państwu życzę, aby nasz kraj pięknie się rozwijał, żebyśmy w dalszym ciągu budowali naszą ojczyznę w zgodzie, w harmonii, miłości. Miłego świętowania, Wiwat Rzeczpospolita! Niech żyje Polska!”.

Do organizatorów uroczystości wpłynęły także listy z okazji święta, między innymi od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego, którego list odczytał Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Białymstoku Jerzy Maciej Kraszewski.  Po uroczystym złożeniu wieńców i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych nastąpiła kolejna część artystyczna. Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 dostojnie zaprezentowały Poloneza, następnie usłyszano krótki koncert w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki i podziwiano fantastyczne występy żółto-czarnych i błękitnych mażoretek.

Po zakończeniu głównych uroczystości złożono kwiaty na skwerze porucznika Władysława Borysewicza w Parku Miejskim i zrobiono wspólne zdjęcie pamiątkowe pod Dębem Wolności. Drzewo zostało posadzone 3 maja 1921 r. dla uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Patrycja A. Zalewska

Referat Promocji

image_printDrukuj
Tagged , , , .