Wspomnienia św. Izydora Oracza

Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza, pod patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. W trakcie nabożeństwa dziękowano Bogu za siły i łaski, a rolnikom za trud wkładany w codzienną pracę.

Święty Izydor żył w Hiszpanii na przełomie XI i XII wieku. Urodził się w Madrycie ok. 1080 roku. Wychowywany był w bojaźni Bożej, miłości i posłuszeństwie rodzicom. Dzielił się z ubogimi wszystkim, co miał. Był bardzo pobożny, jego życie wypełniała ciężka praca na roli, modlitwa, miłosierdzie względem ubogich i oddanie Matce Bożej. Bieda zmusiła Izydora, jako młodzieńca, do pracy w charakterze parobka u zamożnego sąsiada Juana Vargasa. By zarobić na utrzymanie, w pocie czoła uprawiał rolę, orał i siał. Oskarżono go przed panem, że jest próżniakiem, co dzień spóźnia się do pracy, ponieważ modli się kosztem swoich obowiązków, a przecież bierze za to zapłatę. Zdziwiło to gospodarza, u którego pracował, gdyż powierzone mu prace były zawsze na czas wykonane. Postanowił jednak podpatrzeć Izydora. Faktycznie, Izydor później od innych przyszedł do pracy, lecz, gdy tylko zaczął orać po jednej i po drugiej stronie przy nim pojawili się dwaj mężowie w białych szatach, którzy osobno prowadzili pługi i odwalali skiby. Innym razem, nie dowierzając temu, co zobaczył poprzednio, Vargas ujrzał Izydora zatopionego modlitwie, a orkę za niego wykonywał Anioł Boży. Zapytany któregoś dnia przez gospodarza o to, co zobaczył, Izydor odpowiedział: Codziennie w modlitwie prosiłem Boga, aby mi w pracy błogosławił i pomagać raczył, więc sądzę, że są to Aniołowie, których mi w tym celu zsyła . Odtąd też chlebodawca jeszcze bardziej go polubił. Dostrzegając sumienność, pracowitość i uczciwość Izydora, Vargas wyznaczył go na zarządcę swego majątku. Swoje obowiązki wykonywał sumiennie, dbał o gospodarstwo i pomnażał w ten sposób plony. Dbał o zwierzęta, karmił je, oszczędzał w pracy, pielęgnował w zagrodzie. U schyłku XIX wieku hiszpański Święty został obwołany patronem rolników.


Po mszy świętej uczestnicy obchodów przemaszerowali do sokólskiego Liceum Ogólnokształcącego, gdzie miała miejsce dalsza część spotkania przygotowana przez uczniów oraz kadrę Zespołu Szkół Rolniczych. Uroczystości zgromadziły licznie przedstawicieli organizacji rolniczych, służb mundurowych, leśników, polityków, duchownych. Gospodarzami uroczystości m.in. było Stowarzyszenie św. Izydora Oracza w Białymstoku z Przewodniczącym Zarządu Witoldem Karczewskim, dyrekcja ZSR w Sokółce w osobach Anny D. Cilulko i Marka Andrzejewskiego oraz Starosta Sokólski Piotr Rećko. Starostwo Powiatowe w Sokółce reprezentowali także przedstawiciele Zarządu Powiatu Krzysztof Szczebiot oraz Kazimierz Łabieniec, dyrektorzy wydziałów: Wiesława Burnos, Anna M. Aniśkiewicz, Jakub Fic i kierownicy: Diana Łabieniec, Krzysztof Bakunowicz.

Podczas uroczystości zasłużonym rolnikom Starosta Sokólski Piotr Rećko wręczył symboliczne grawertony. Otrzymali je: Bogusław Sołjan, Bartosz i Rafał Nowik, Jerzy Słoma, Piotr Majewski, Jerzy Giedrojć, a także za produkty lokalne: Barbara Olszewska, Stanisława Babicz, Czesław Kieda, Wojciech Zajkowski, Anna Brzosko i Krystyna Witulska.

Rolnictwo to olbrzymia szkoła przedsiębiorczości, wszystko trzeba przewidzieć. Rolnik musi pracę zaplanować, tak, aby dane czynności wykonać na czas. Praca na roli uczy pokory. Pokazuje siłę natury, z którą ludzie zajmujący się rolnictwem muszą żyć w zgodzie. Bycie rolnikiem jest pewnego rodzaju powołaniem, które daje siłę i wytrwałość do podjęcia, tego jakże ciężkiego wyzwania. Dziękuję Wam drodzy rolnicy z całego serca za waszą ciężką pracę. Składam podziękowania również wszystkim osobom, które przyczyniają się do działań mających ułatwić tę pracę i dbają o nasze, polskie rolnictwo. Życzę wielu sukcesów, dużych plonów i trafnie podejmowanych decyzji – powiedział Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali:

Jan Netter, Jan Sokołowski, Sławomir Szypcio, Włodzimierz Szypcio, Wiesław Klinicki.

Wojewoda Podlaski uhonorował następujące osoby:

Bożenę Jelską-Jaroś, Antoniego Sowińskiego, Krzysztofa Szaciło, Mirosława Czecha, Sławomira Wołejko, Jana Nettera.

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego wręczył nagrody za czynne zaangażowanie w skup interwencyjny trzody chlewnej, przyczyniający się do poprawy sytuacji podlaskich rolników borykającymi się z następstwami wystąpienia ASF następującym osobom:

Jan Netter
Jan Sokołowski
Sławomir Szypcio
Włodzimierz Szypcio
Wiesław Klinicki
Andrzej Dziekoński

oraz za aktywne zaangażowanie w organizację obchodów Krajowych Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza – Zespołowi Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce.

Uroczystości uświetniały występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej i mażoretek z Suchowoli oraz Sokólskiego Chóru „Wrzosy”. Na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów ZSR w Sokółce.

Ł.Mucuś

Film: Piotr Białomyzy

Wydział Rozwoju i Promocji

Wydrukuj
Tagged , , , , , .