Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji

Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji

Dzięki Związkowi Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej Oddziałowi w Bohonikach mieliśmy okazję posłuchać niezwykłej poezji. Młodzież z sokólskiego Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowała wiersze romskie i żydowskie. Uczestnicy spotkanie mieli również okazję posłuchać prelekcji przedstawiciela Gminy Wyznaniowej Żydowskiej pani Lucy Lisowski. To jednak nie jest koniec spotkań z wielokulturowością. Projekt w najbliższym czasie umożliwi zapoznanie się z innymi poetami.

Piotr Białomyzy, Wydział Rozwoju i Promocji

Katarzyna Bułkowska, Biblioteka Publiczna w Sokółce:

W trakcie drugiej części spotkania pan Wojciech Januszkiewicz zapoznał uczestników z postacią Karola Parno Gierlińskiego – romskiego rzeźbiarza, poety, prozaika, działacza społecznego, twórcy pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich „Miri szkoła – Romano elementaro”. Nagranie z wywiadu z romskim poetą było przeplatane czytaniem jego wierszy przez młodzież. Następnie pan Wojciech czytał wiersze swojej żony – Iwony Januszkiewicz. Prezentacja poezji romskiej zakończyła się wysłuchaniem kilku piosenek w wykonaniu pani Januszkiewicz.

Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce i Sokólski Ośrodek Kultury.  Projekt  ”Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji”- który jest naturalną kontynuacją poprzednich działań na rzecz wielokulturowości sokólszczyzny – został dofinansowany z programu Działaj Lokalnie X 2017,  współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , , .