„Zło dobrem zwyciężaj”- Obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli przy pomniku błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się uroczystości 70-tej rocznicy urodzin kapelana zamordowanego w 1984 roku przez esbeków.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany. Został porwany przez funkcjonariuszy SB, 19 października 1984 roku. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły pod Włocławkiem. Sekcja zwłok wykazała ślady tortur.
Na uroczystości obecni byli, rodzina księdza Jerzego, przedstawiciele władz państwowych: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz mieszkańcy miasteczka, przyjaciele i koledzy ks. Jerzego Popiełuszki.
Na okoliczność uroczystości list napisał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda –
-„Ksiądz Jerzy Popiełuszko był dla Polaków za życia dobrym pasterzem i przewodnikiem duchowym w zmaganiach z komunizmem, a dzisiaj w wolnej Polsce mamy w nim wielkiego patrona i bardzo ważny autorytet wskazujący wzorce postępowania zarówno w życiu publicznym, jak zawodowym i prywatnym”.
Podczas uroczystości Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że funkcjonariusze SB cieszyli się przywilejami w III Rzeczpospolitej jak w PRL-u, lecz 16-tego grudnia 2016 roku Sejm przyjął ustawę dezubekizacyjną i od 1-go października będzie obowiązywać, a funkcjonariusze SB nie będą mieli wyższych emerytur i rent od przeciętnego polaka.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, dalsza część uroczystości została przeniesiona do Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli.

Tekst: Grażyna Czerska
Zdjęcia: Piotr Białomyzy

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , .