NIE trafiła kosa na kamień – Biebrzańskie sianokosy

Biebrzańskie Sianokosy odbyły się już po raz 14-ty i była to okazja do przeżycia sportowych emocji.  Impreza  promuje ochronę bagien, rolnictwo przyjazne przyrodzie, turystykę  i krajobrazy  nadbiebrzańskich terenów oraz  działalność rolniczą zgodną z potrzebami ochrony przyrody.

W czasie konkurencji zawodnicy  kosili 60-cio metrowy odcinek bagiennej łąki w jak najkrótszym czasie. Ocenie podlegało tempo, ale także i jakość koszenia.

W mistrzostwach brali udział zawodnicy z Białorusi, Francji, Belgii oraz przedstawiciele parków narodowych Magurskiego, Karkonoskiego,Świętokrzyskiego, Tatrzańskiego i Gór Stołowych.

Odbył  się również konkurs dla zawodników z gmin biebrzańskich „Wykosić wiedzą” dotyczący zagadnień związanych z ochroną biebrzańskich łąk. Starosta Sokólski Piotr Rećko podziękował zawodnikom i podkreślił, że tradycyjne formy koszenia pomagają w ochronie biebrzańskich łąk.

Dla osób, które rzadko mają do czynienia z koszeniem a chciały spróbować swoich sił w zawodach, odbyła się konkurencja  „O Dar Starosty Sokólskiego”. I miejsce zajął Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy.

Były stoiska z rękodziełami lokalnych artystów, zdrowej żywności i tradycyjnej, stoiska edukacyjne. Były występy folklorystyczne tj. Chłopcy z Nowoszyszek, zespół Lipsk, Dębina, Marcin Lićwinko, Gosia Makowska.

Mistrzem koszenia i I miejsce zajął Rafał Brych.

Materiał:

Grażyna Czerska

Piotr Białomyzy

 

 

 

image_printDrukuj
Tagged , , , , .