Każdy z nas może im pomóc

Jeśli samemu nie było się nigdy w takiej sytuacji, trudno wyobrazić sobie jak ogromna jest to trauma, kiedy w jednej chwili traci się wszystko… Nie tylko rzeczy materialne, bo dom to nie tylko ściany, meble i sprzęty. Dom to bezpieczeństwo, schronienie, wspomnienia, przedmioty gromadzone latami, które wielokrotnie mają większe znaczenie sentymentalne, niż materialne. Państwo Kurza z Polanek, emeryci, ludzie skromni i uczciwi, powszechnie szanowani przez kilka dni nie mogli dojść do siebie i zapewne jeszcze wiele czasu minie zanim do końca otrząsną się z tej tragedii. Jedynym szczęściem w tym nieszczęściu było to, że córka śpiąca w palącym się domu, w porę zdążyła się obudzić i uciec przez okno…
Na nieszczęście państwa Kurzów błyskawicznie zareagował Starosta Sokólski Piotr Rećko oraz Leśniczy Leśnictwa Bogusze Czesław Poskrobko i Sołtys Polanek Krystyna Haponik. Zorganizowali komitet pomocy pogorzelcom, do którego dołączyli wszyscy sołtysi okolicznych wsi, a także Ksiądz Jan Tulkis proboszcz Parafii pw. Najśw. Serca Jezusowego w Starej Rozedrance i lokalni przedsiębiorcy. Część z tych osób już w pierwszych dniach udzieliła wsparcia materialnego państwu Kurzom, którzy tymczasowo schronili się w niewykończonym domu syna, który pomagali mu budować.
Najważniejszą potrzebą na dzień dzisiejszy jest na pewno odbudowanie domu od podstaw. Leśniczy Czesław Poskrobko zwrócił się do Nadleśnictwa Czarna Białostocka o wyrażenie zgody na bezpłatne przekazanie drzewa na odbudowę domu, Krzysztof Amielan właściciel tartaku w Nowej Rozedrance zaoferował bezinteresowną pomoc w przygotowaniu drewna na nowy dom, a Janusz Białous z Hałego, którego rodzinna firma specjalizuje się w budowie domów drewnianych, postawi bezinteresownie dom pogorzelcom. Dom to jednak nie tylko ściany, potrzebne sa pieniądze na okna, drzwi, instalację elektryczną i grzewczą, kanalizacyjną… Później myśleć będziemy o wyposażeniu. Na dzień dzisiejszy państwu Kurzom potrzebna jest również doraźna pomoc na podstawowe potrzeby egzystencjalne… Wiemy, że wspiera ich rodzina, sąsiedzi, pani Sołtys z Polanek. Sołtysi z okolicznych wsi podczas zebrań organizują zbiórki pieniędzy dla pogorzelców. Każdy z nas wpłacając nawet drobną sumę, może pomóc tym doświadczonym przez los ludziom.

Podajemy konto bankowe, na które można bezpiecznie dokonywać wszelkich wpłat na rzecz pomocy państwu Kurzom:

BANK SPÓŁDZIELCZY W SOKÓŁCE
NRB 38 8093 0000 0010 2313 3000 0010
MARIA KURZA
POLANKI 3
16-100 SOKÓŁKA

image_printDrukuj
Tagged , , , , , , , .