Obchody 97. rocznicy Bitwy Niemeńskiej

Zakończyły się obchody 97. rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce w której wzięli udział przedstawiciele władz powiatu i gminy, delegacje instytucji i szkół, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani Sokółczanie. Po mszy, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zakończyła się IV Sztafeta Niepodległości (biegacze przebyli dystans około stu kilometrów). Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Alicja Rysiejko zabrała głos:

,,Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się w szczególnych okolicznościach. Obchodzimy dziś 97 rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Bitwy, która zniweczyła ostatecznie bolszewickie plany zawładnięcia Polską. Wielkie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zadało strategiczny cios Armii Czerwonej i pozwoliło przejąć inicjatywę stronie polskiej. Nie zakończyło jednak wojny ani nie przesądziło o jej wyniku. Miesiąc później siły bolszewickie były gotowe do kolejnej ofensywy. Jednak skuteczne działanie Wojska Polskiego doprowadziło do kolejnej wielkiej klęski sowietów – nie tylko na polu bitwy. Dzięki zwycięstwu oręża Polskiego, delegacja sowiecka w trakcie rokowań pokojowych w Rydze była zmuszona odstąpić od wcześniej stawianych warunków, które godziły w godność i suwerenność państwa polskiego.

Zastanówmy się przez chwilę, o co walczyli żołnierze walczący w Bitwie Niemeńskiej? Walczyli w obronie Ojczyzny, o przyszłość swojego kraju, o bezpieczeństwo swoich najbliższych… Walczyli, ponieważ tak nakazywał honor.

Bo honor, to nie są pawie pióra  To jest obrona podstawowych wartości, to jest nieugiętość, wytrwałość, ale to jest też powiedzenie ,,nie”, kiedy wbrew nadziei czasem trzeba bronić tego, co podstawowe i tego, co najważniejsze. Historia i tożsamość kraju to zbiór czynów każdego z nas. Jeżeli ktoś myśli, że można budować przyszłość, że można się rozwijać bez pamięci, bez tożsamości, bez honoru, to dzisiaj, kiedy wspominamy bohaterów walczących w Bitwie Niemeńskiej, wiemy jak bardzo głęboko się myli.

            Dzięki poświęceniu żołnierzy zatrzymana została ekspansja bolszewicka na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata, jednak bez zwycięstwa w Bitwie nad Niemnem, marsz bolszewików na Europę nie zostałby powstrzymany.

Poświęćmy dziś chwilę na kontemplację. Oddajmy hołd poległym w obronie ojczyzny i podziękujmy im za zwycięstwo, które zmieniło historię świata.”

Pod pomnikiem oddano salwę honorową i złożono wieńce. W rocznicy wziął udział również Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich. Wśród uczestników byli również Poseł na Sejm Dariusz Piontkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz przedstawiciele służb mundurowych. Po uroczystościach zebrani wysłuchali koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej, oraz obejrzeli występy mażoretek.

Materiał : Piotr Krasnodębski, Łukasz Mucuś

image_printDrukuj
Tagged , , , , .