IV Sztafeta Niepodległości – dzień drugi

Sztafeta Niepodległości ponownie ruszyła w sobotę spod kościoła w Kuźnicy, przy którym znajduje się pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. Oddano także hołd żołnierzom 21. dywizji górskiej, którzy spoczywają na cmentarzu w Kuźnicy, a polegli w 1920 r. podczas odbijania miasta z rąk bolszewików. Około godz. 10.00 sztafeta dotarła do Klimówki, gdzie odbył się pierwszy tego dnia przystanek. Uczestnicy odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie spoczywają zarówno żołnierze WP z 1920 r. jak i… ich przeciwnicy. Jest to rzecz naprawdę rzadko spotykana, by żołnierze z dwóch przeciwnych stron leżeli we wspólnym grobie.

O godz. 12.00 sztafeta dotarła do szkoły w Starej Kamionce, gdzie została serdecznie przyjęta i poczęstowana ciepłym posiłkiem.

Choć celem Sztafety Niepodległości było głównie upamiętnienie rocznicy bitwy niemeńskiej oraz bohaterów 1920 roku, w Szudziałowie i w Kopnej Górze oddano cześć bohaterom powstania listopadowego i styczniowego. Następnie przy pomniku-mogiłach w Kopnej Górze odbyła się msza polowa, po niej uczestnicy udali się na ognisko, a następnie ruszyli ku ostatniemu przystankowi sztafety, czyli bohaterom 1920 roku leżącym na sokólskim cmentarzu.

Edward Horsztyński

image_printDrukuj
Tagged , , , .