Warsztaty kulinarne – Dzień zdrowego żywienia

11 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce zakończyliśmy cykl warsztatów kulinarnych- „Dzień zdrowego żywienia”. Było to jedno z działań promujących zdrowy tryb życia w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”- „Zdrowa szkoła z pasją”.

Łącznie w warsztatach wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły. Uczestnikami byli uczniowie kształcący się w zawodzie: technik hotelarstwa, technik rolnik i technik ekonomista.

Zajęcia odbyły się w trzech grupach po 6 godzin w następujących terminach:

 • I – 1 i 5 grudnia 2017,
 • II – 6 i 13 grudnia 2017
 • III – 4 i 11 grudnia 2017.

Celem warsztatów było poszerzanie wiedzy i umiejętności kulinarnych uczniów, nauczenie sztuki przygotowania kilku prostych, lecz wyszukanych dań, które są wizytówkami zdrowego żywienia. Gotowanie sprawiło wszystkim uczestnikom dużo przyjemności. Nie obyło się bez zabawnych sytuacji. Uczniowie mieli okazję wykazać się swoją kreatywnością przy podaniu potraw kolegom. Znakomicie sprawdzili się w roli kucharzy i kelnerów. Bardzo smakowały im przygotowane przez siebie dania. Ku naszemu zdziwieniu najbardziej zasmakowała uczniom zupa z soczewicy, której na początku nikt nie chciał przygotować. Poniżej podajemy przepis J Młodzież poważnie podeszła do zadania, aczkolwiek bardzo dobrze się przy tym bawiła. Takie zajęcia uczniowie poleciliby wszystkim znajomym.  Zapraszamy w przyszłości.

prowadzące zajęcia:

Małgorzata Klocek

Małgorzata Modzelewska

Zupa z soczewicy

 • 1 łyżka oliwy z oliwek
 • 1 cebula, pokrojona w piórka
 • 2 marchewki, pokrojone w półplasterki
 • 1 korzeń pietruszki, pokrojony w kostkę
 • 1/2 niewielkiego selera, pokrojonego w kostkę
 • 1/2 pomidora, bez skórki, pokrojonego w kostkę
 • 1 warzywna kostka rosołowa
 • 1 szklanka zielonej soczewicy (suchej)
 • 1 lub 2 ząbki czosnku, pokrojone w cienkie plasterki
 • 1 łyżeczka przecieru pomidorowego
 • 1 szczypta mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
 • sól i pieprz do smaku
 • 1l wody (wrzątku)

Sposób przygotowania

 1. W dużym garnku rozgrzać łyżkę oliwy i lekko podsmażyć na niej cebulę, aby była miękka. Dodać marchew, pietruszkę i selera i kontynuować podsmażanie. Kiedy warzywa lekko zmiękną zalać całość wrzątkiem (aby przykryć warzywa) i dodać kostkę rosołową. Gotować 10 minut.
 2. Soczewicę przepłukać na sicie pod bieżącą wodą. Dodać do gotujących się warzyw. Gotować 25 minut, aż będzie prawie miękka.
 3. Dodać przecier pomidorowy, pomidora, czosnek, kumin, sól i pieprz. Gotować jeszcze 10 minut lub tyle, by soczewica zupełnie zmiękła, a zupa zgęstniała. Zupa będzie gęstnieć, a wtedy należy dolewać gorącej wody, aby nie przywierała. Nie powinna być jednak zbyt wodnista, ale konsystencją ma przypominać gulasz.

Program „Zdrowa szkoła z pasją„ realizowany w ramach „Rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”

Wydrukuj
Tagged .