Uczniowie ZSZ we Florencji

W ten weekend celem naszych uczniów stała się Florencja, kolejne z najstarszych miast we Włoszech, choć jest to miasto nieco młodsze niż Bolonia i mieszka w nim trochę mniej mieszkańców. Florencja, położona jest w samym sercu Toskanii, to jedno z tych miast, które przepojone historią, sztuką i zabytkami architektury zachwyca corocznie miliony turystów. Położona jest nad rzeką Arno u stóp gór Apeninów i stanowi prawdziwy skarb Półwyspu Apenińskiego.

Miasto było bardzo ważnym ośrodkiem kultury w całym okresie swojego istnienia. W XIII wieku w mieście żył i tworzył Dante Alighieri, autor jednego z najsłynniejszych dzieł czasów średniowiecza „Boskiej komedii”. Warty wspomnienia jest Giotto di Bondone zwany od imienia Giotto, malarz i architekt, słynny autor fresków, z których najbardziej znane są w bazylice św. Franciszka w Asyżu, w bazylice Santa Croce we Florencji. W okresie renesansu, w mieście tworzyli między innymi Sandro Botticelli, Michał Anioł, Leonardo da Vinci. W czasach odrodzenia w mieście tworzył prawnik, pisarz polityczny i dyplomata florencki Niccolo Machiavelli, autor traktatu o sprawowaniu władzy zatytułowanego „Książę”, najsłynniejszego dzieła politycznego z czasów odrodzenia.

Florencja to miasto pełne zabytków, które świadczą o wielkim bogactwie miasta, gdyż najbogatszych mieszkańców było stać na wynajmowanie najlepszych artystów dawnych czasów, stąd bogactwo miejsc do zwiedzenia, miejsc do obejrzenia. Na przestrzeni wieków rozwoju miasta powstało ich bardzo dużo i jeden dzień, który mieli nasi uczniowie to trochę mało czasu, ale z drugiej strony może to być zachęta do późniejszego odwiedzenia miasta, jeśli tylko to będzie możliwe w przyszłości.

Opiekę nad uczniami sprawują koordynatorzy projektu – Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

image_printDrukuj
Tagged , .