Dzień Pamieci Żołnierzy Wyklętych

Przez dziesiątki lat byli piętnowani, dziś – mają swoje święto. W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamięta o nich cała Polska, pamiętaliśmy także my – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce wraz z opiekunami p. Katarzyną Zalewską i p. Agnieszką Ambrożko.

Nie zważając na siarczysty mróz delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym w składzie Sylwia, Gabrysia i Michał, reprezentowała społeczność SOSW na Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku w dniu 1 marca 2018 r.

W południe na Placu Kościuszki, odbyło się złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, pod tablicą wiszącą na ścianie kina „Ton”, która jest poświęcona Żołnierzom Polskiego Powojennego Podziemia Niepodległościowego – ofiarom mordów sądowych komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Na maszt obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego żołnierze wciągnęli flagę państwową i oddali salwę honorową. Odczytano apel poległych – najważniejszy punkt uroczystości. Hołd dla tych, którzy nie godzili się na komunistyczny reżim i oddali życie za Ojczyznę.

W dzisiejszym kinie Ton komuniści urządzali procesy pokazowe. Żołnierzy skazywano na kary śmierci i długoletnie odsiadki.

1 marca w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało wprowadzone trzy lata temu. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 roku w piwnicach warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość“.

SOSW w Sokółce

 

Wydrukuj