III Powiatowy Festiwal Pieśni i Poezji Patriotycznej w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce

„III Powiatowy Festiwal Pieśni i Poezji Patriotycznej odbywa się pod patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko. Dzisiejsze spotkanie to trzecia edycja Festiwalu, który miejmy nadzieję trwale wpisał się w kalendarium imprez naszego powiatu. Dzisiejsza uroczystość nie byłaby kompletna bez pieśni bliskiej sercu każdego Polaka. Ta pieśń, to Mazurek Dąbrowskiego, Hymn niepodległego państwa Polskiego. Prosimy wszystkich o powstanie…“  Tak rozpoczął się III Powiatowy Festiwal Pieśni i Poezji Patriotycznej w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce.
Pani Dyrektor ZSR w Sokółce, po gorącym przywitaniu uczestników festiwalu, ich opiekunów, gości, nauczycieli i uczniów oraz gości z Łotwy, zwróciła się do zebranych: „ Dzisiejsze pamiątki, które uczestnicy otrzymają, są finansowane z Programu Kompetentni i Wykwalifikowani, w którym nasza szkoła bierze udział. Bardzo się ciesze, że aż pięć szkół odpowiedziało na nasze zaproszenie.(…) Jest to spotkanie, które organizujemy w kwietniu, miesiącu pamięci narodowej, po to żeby wspominać fakty historyczne naszego kraju, mówić o wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni naszych dziejów. Również po to aby się spotkać i zaprezentować swoje talenty i uzdolnienia. Jeśli chodzi o ideę tego festiwalu… myślę, że wszystkim, a głównie młodzieży najłatwiej wyrazić swoje uczucia patriotyczne w formie pisanej, mówionej, śpiewanej. Stąd też pomysł na Festiwal… Patriotyzm to nie tylko walka, patriotyzm to także praca, twórczość a nawet pamięć o tych wszystkich wydarzeniach, które miały dawniej miejsce. Dzisiaj właśnie mamy taką lekcję historii i pamięci. Bardzo się cieszę, że tutaj jesteśmy. Życzę wszystkim miłego odbioru i wielu wrażeń.“
„Kwiecień to rocznica mordu dokonanego przez radzieckie NKWD na polskich oficerach w Katyniu, to tragiczna katastrofa pod Smoleńskiem. To również ważny miesiąc dla naszej szkoły, związany z rocznicą śmierci patrona szkoły majr. Henryka Dobrzańskiego – Hubala.“ – słowa uczniów z ZSR w Sokółce, którzy prowadzili dzisiejszy Festiwal.
Kolejne występy były przeplatane przedstawieniem przez gospodarzy Festiwalu wydarzeń i osób istotnych dla historii naszego kraju.
W tegorocznym III Powiatowym Festiwalu Pieśni i Poezji Patriotycznej wzięło udział 6 szkół, 26 uczestników, którzy przedstawili 16 utworów poetyckich i śpiewno-muzycznych.


Przygotowaniem wydarzenia zajęli się Dariusz Żołądkowski i Beata Olszewska-Białobłocka z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.

Patrycja A. Zalewska
Referat Promocji

Wydrukuj
Tagged , , , .