Wakacyjne staże uczniów w ramach projektu pn. „Uczniowie i nauczyciele Powiatu Sokólskiego podstawą konkurencyjnego rozwoju podlaskiej gospodarki”

Stażystki w sklepie odzieżowym „Viktoria“ w Suchowoli, tegoroczne absolwentki czteroletniego Technikum Handlowe w ZS w Suchowoli.

Klaudia Kiejko

    Co przekonało Cię do udziału w tym projekcie i odbycia stażu?

Podczas stażu możemy się nauczyć czegoś nowego, poduczyć się, nabrać doświadczenia. Teraz kiedy skończyłam szkołę potrzebne jest mi to doświadczenie, żeby wiedzieć chociażby jak podejść do tematu otwarcia swojej firmy, jak rozmawiać z klientami, jaki wybrać towar, asortyment. Lubię pracować w odzieży.

    Jak przełożyły się Twoje wiadomości zdobyte w szkole na pracę tutaj?
W szkole jest przede wszystkim teoria, tutaj zdobywam wiedzę praktyczną. Bardzo pomaga znajomość kasy fiskalnej, którą opanowałam w szkole.

    Co należy do Twoich obowiązków podczas tego stażu?

Rozmawiam z klientami, przyjmuję ich sugestie odnośnie pożądanego asortymentu, obsługuję kasę – wybijam paragony, ogólnie obsługuję klientów.

 

Izabela Breczko

    Dlaczego zdecydowałaś się na staż?

Ponieważ chciałam zarobić pieniądze na wakacje, ale też po to, żeby pouczyć się jak pracować w sklepie, jak wygląda współpraca z klientami.

    I jak ci się podoba na tym stażu?

Jest super. Szefowa jest bardzo fajna i przekazuje nam dużą wiedzę praktyczną. Jest świetna atmosfera.
Opr. P. A. Zalewska

 

    Powiat Sokólski realizuje projekt „Uczniowie i nauczyciele Powiatu Sokólskiego podstawą konkurencyjnego rozwoju podlaskiej gospodarki”. Jego celem jest organizacja staży i praktyk w latach szkolnych 2016/17 i 2017/18 dla 249 uczniów i 5 nauczycieli / instruktorów praktycznej nauki zawodu ze szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski. Wartość projektu wynosi 999 198,46 zł, z czego 949 238,46 zł pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
W ramach projektu podczas tegorocznych wakacji uczniowie odbyli staże u pracodawców, zgodnie z kierunkiem swojego kształcenia, za które otrzymali wynagrodzenie. W projekcie udział brali uczniowie z Zespołu Szkół w Suchowoli,  kształcący się w zawodach technik handlowiec i tech. rolnik, z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce – tech. informatyk, tech. usług fryzjerskich, tech. mechanik, z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce – tech. hotelarz, tech. rolnik, tech. żywienia i usług gastronomicznych, tech. ekonomista. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli możliwość nabycia nowych umiejętności i kompetencji, a także zarobienia swoich pierwszych pieniędzy.

Wydrukuj