79 ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

W dniu 17 września obchodzimy 79 rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Ten dzień skłania nas do zadumy nad burzliwą historią naszego narodu, w której wrzesień 1939 roku stał się niewątpliwie jednym z najtragiczniejszym punktów zwrotnych. Rzeczpospolita stała się wówczas celem zmasowanego ataku ze strony swoich sąsiadów.

Nieprzygotowana na atak ludność wschodnich ziem polskich znalazła się pod sowiecką władzą. Setki tysięcy ludzi zostało wywiezionych daleko w głąb sowieckiej Rosji – na Syberię, do Kazachstanu, do Uzbekistanu, gdzie zmuszani byli do morderczej pracy w nieludzkich warunkach.

W tym dniu uczczono pamięć poległych i pomordowanych przez Armię Czerwoną. W tej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Sekretarz Katarzyna Nowak, Krzysztof Szczebiot członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, oraz dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Leszek Stankiewicz którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Zesłańców na Sybir w Sokółce. W rocznicę sowieckiej agresji na Polskę rozbrzmiały syreny.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Rosjanie zaatakowali o 6.00 rano. Wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy żołnierzy. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy, aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

źródło: http://www.1939.pl

 

Maciej Białobłocki

 

 

 

Wydrukuj