Europejski Dzień Języków w sokólskiej „Zawodówce”

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W oparciu o przekonanie, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, Rada Europy od siedemnastu już lat podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Zespół Szkół Zawodowych wpisując się w tę inicjatywę podjął wyzwanie. Poprzez śmiech i rywalizację uczniowie stali się częścią Europy.

Osią obchodów tego wyjątkowego dnia był turniej wiedzy o krajach europejskich. Zawodnicy, korzystając ze smartfonów oraz aplikacji Kahoot zmierzyli się z szeregiem pytań z zakresu kultury Włoch, historii oraz geografii państw europejskich. Stanęli do rywalizacji w angielskich łamańcach językowych, starając się w jak najkrótszym czasie wypowiedzieć zdania z pozoru niemożliwe do wypowiedzenia, szukali powodów dla których warto poznawać nowe języki. Aby przybliżyć kraje europejskie uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące kilkunastu najbardziej wpływowych państw. Do konkursu przystąpiły następujące zespoły:

  • klasa IV TFI (Kamila Chorąży, Rafał Kozłowski, Adam Nikołajuk, Patryk Panasiuk)
  • klasa II TFI (Paulina Żukiewicz, Damian Szarkowski, Marcin Strzałkowski, Juliusz Woronowicz)
  • klasa III TFI (Ewa Narel, Wioletta Mozolewska, Patryk Olechno, Cezary Bubieniec, Jakub Kardel, Andrzej Błahuszewski)
  • klasa II Wz (Dawid Babynko, Kuba Bałakier, Daniel Kulmaczewski, Łukasz Borowik, Maciek Kuryłowicz)

Po długiej i zagorzałej walce zwycięstwo przypadło do podziału klasie IV TFI oraz II TFI.

Europejski Dzień Języków odbył się w ramach projektu „Doświadczenie kluczem do sukcesu” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Koordynatorami projektu są Aneta Tymińska i Lech Czarnowicz.

Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce

Wydrukuj