SMART SENIOR -urządzenie skonstruowane przez sokólskich licealistów zostało nominowane do Nagrody Podlaska Marka 2018

W dniu 03 kwietnia dwaj uczniowie klasy IIIB Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce: Konrad Korczak i Jakub Kozłowski wraz z opiekunem prof. Andrzejem Dowgiertem zostali zaproszenie przez Marszałka Województwa Podlaskiego p. Artura Kosickiego na wręczenie nominacji do Nagrody Podlaska Marka 2018. Uroczyste wręczenie nominacji odbyło się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. 19 marca 2019 odbyło się pierwsze posiedzenie kapituły Podlaskiej Marki, którego celem było wyłonienie produktów nominowanych do nagrody głównej. Spośród rekordowej liczby 187 kandydatur w kolejnym etapie Podlaskiej Marki mogło znaleźć się 21 uczestników, po trzech w każdej z siedmiu kategorii tematycznych. Wśród nich znajdują się przyszli laureaci, których poznamy podczas gali finałowej 7 maja br.

Uczniowie skonstruowali urządzenie o nazwie SMART SENIOR. Mentorami uczniów byli profesorowie: Zbigniew Kazimierowicz i Andrzej Dowgiert. Urządzenie znalazło uznanie w oczach kapituły Podlaskiej Marki. 17-osobowe jury w kategorii ODKRYCIE, urządzenie uczniów LO, nominowało do nagrody głównej.

Głównym założeniem tego projektu jest zbudowanie systemu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osoby starszej bądź chorej oraz łatwy, a zarazem bezinwazyjnie nadzór nad jej stanem przez opiekuna. Rozwiązanie opiera się na różnych modułach rozmieszczonych  w wielu pomieszczeniach domu osoby podopiecznej, które zbierałyby informacje i natychmiastowo przesyłały je opiekunowi za pośrednictwem aplikacji mobilnej, umożliwiając mu brak konieczności stałego osobistego nadzoru nad seniorem i komfort psychiczny świadomości zaalarmowania na czas w razie nieprzewidzianej sytuacji. Obecnie jesteśmy na etapie drugiego działającego prototypu pudełka-centrali naszego systemu, które przypomina o wzięciu leku o określonej godzinie, a w razie jego niezażycia wysyła powiadomienie do opiekuna o zaistniałej sytuacji. Osoby starsze mają tendencję do zapominania nawet o najprostszych rzeczach, co w połączeniu z brakiem nadzoru nad nimi może okazać się fatalne w skutkach (np. niedokręcony gaz, niedomknięte okno w okresie zimowym, zapomnienie o zażyciu leku), lecz mimo to wciąż chcą być samodzielne i nie być zdane tylko na pomoc drugiej osoby. Dzięki naszemu rozwiązaniu opiekun osoby starszej może być spokojny i nie zamartwiać się ciągle o jej stan, mając świadomość ciągłego wglądu do informacji takich jak m.in. zażycie lekarstw, temperatura i wilgotność pomieszczeń, normy tlenku węgla czy też innych szkodliwych gazów w powietrzu, zamknięcie drzwi i okien, a także o aktywności seniora (dzięki połączeniu systemu z opaską smartband) opcjonalne byłoby dodanie kamery, która transmitowałaby obraz bezpośrednio do aplikacji opiekuna.

Oprócz nagrody głównej przyznanej przez kapitułę nominowani mogą otrzymać tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów. O przyznaniu tej szacownej nagrody decydują internauci.
Zwycięży ten kto zbierze najwięcej głosów przez Internet. Na urządzenie Kuby i Konrada można głosować od 04 kwietnia do 17 kwietnia poprzez stronę internetową: podlaskamarka.pl/lista-kandydatow. Głosować mogą tylko osoby pełnoletnie i tylko raz z danego numeru telefonu. Oddajmy głos na naszych uczniów – warto.

Podlaska Marka to nagroda z kilkunastoletnią historią, która niezmiennie cieszy się estymą wśród przedsiębiorców i konsumentów. Powodem do dumy jest zdobycie tytułu, ale niewątpliwym sukcesem jest samo znalezienie się w elitarnym gronie 21 najlepszych produktów i inicjatyw 2018 roku.

Wydrukuj