Uczczono pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

9 lat po katastrofie smoleńskiej Polska pełna jest dowodów pamięci o jej ofiarach – są patronami szkół, ulic czy rond. Przypominają o nich pomniki i tablice oraz inicjatywy społeczne. Socjologowie wskazują, że upamiętnienie buduje naszą tożsamość.
W Sokółce przy pomniku poświęconym ofiarom tragedii zebrali się m.in Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wicestarosta Bożena Jelska – Jaroś, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz wraz z Radnymi PiS Adamem Wojteczko i Łukaszem Owsiejko, przedstawiciele koła powiatowego partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość, Radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele służb mundurowych m.in. nadinspektor Daniel Kołnierowicz – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, Nadkomisarz Sławomir Kołakowski – Komendant Powiatowej Policji w Sokółce, Dariusz Wojtecki – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, Zastępca Komendanta Dariusz Łukaszewicz oraz okoliczni mieszkańcy.
Obchody upamiętniające 9 rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku rozpoczęły się od odśpiewania hymnu oraz modlitwy w intencji ofiar katastrofy.
Po modlitwie głos zabrał Starosta Sokólski Piotr Rećko. Podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że trzeba czcić i pielęgnować pamięć o wszystkich ofiarach katastrofy.
,,Pamiętajmy o nich, wspominajmy w dniu dzisiejszym, jesteśmy ich kontynuatorami”.
Następnie złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Na zakończenie uroczystości w kościele pw. św. Antoniego odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny a po niej Pasja – Misterium męki Pańskiej wg Michel de Ghelderode w przekładzie Zbigniewa Stolarka, w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Łomży.

A.Sielewicz

Wydrukuj