XVII Europarada Orkiestr Dętych w Suchowoli

XVII Europarada Orkiestr Dętych w Suchowoli miała wyjątkowy wymiar, w tym roku Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół w Suchowoli obchodziła jubileusz 60-lecia powstania. Z tej okazji w imieniu Starosty Sokólskiego i całego Zarządu Powiatu Sokólskiego Wicestarosta – Bożena Jolanta Jelska-Jaroś przekazała na ręce Dyrektora ZS w Suchowoli – Jerzego Sienkiewicza oraz Dyrygenta Orkiestry – Jarosława Szczerby gratulacje oraz ufundowany przez Zarząd Powiatu Sokólskiego saksofon tenorowy. “…Gratulacje oraz wyrazy szacunku za dotychczasowe osiągnięcia i liczne sukcesy Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej na arenie krajowej i międzynarodowej. Życzę panom oraz orkiestrze aby trud jaki wspólnie podejmujecie był źródłem kolejnych sukcesów, osobistej satysfakcji oraz radości i wspaniałych doznań artystycznych publiczności.” – odczytała Wicestarosta Bożena Jelska-Jaroś. “Dzisiaj występuję przed państwem po raz pierwszy, tutaj w Suchowoli, oficjalnie w roli wicestarosty na tak wielkiej scenie. Pochodzę z sąsiedniej gminy Janów i jest mi bardzo miło, że mogę dzisiaj przebywać na waszej gościnnej Ziemi Suchowolskiej. Bardzo dziękuję w imieniu Starosty Piotra Rećko za zaproszenie na obchody 60-lecia naszej Powiatowej Orkiestry.”

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli powstała w 1959 roku, a jej pomysłodawcą i zarazem pierwszym dyrygentem był pan Stefan Sadlicki, który to doprowadził do jej założenia dzięki staraniom i pracy kilku entuzjastów muzyki, m.in.
– Bronisława Bochenko – ówczesnego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego,
– Bernarda Giełażyna – prezesa G.S. w Suchowoli,
– Edwarda Rokickiego – farmaceuty,
– Zygmunta Wirkowskiego – rolnika i radnego gminy,
– Mieczysława Wirkowskiego – nauczyciela liceum i wieloletniego opiekuna orkiestry,
– Stanisława Mikuckiego – przewodniczącego Rady Gminy,
– Kazimierza Chomczyńskiego – lekarza weterynarii.
Swą grą orkiestra uświetniała uroczystości szkolne, gminne, a także powiatowe i wojewódzkie.
Od 1966r. funkcję dyrygenta orkiestry objął pan Kazimierz Ołtarzewski, pod którego kierownictwem poziom orkiestry stale wzrastał, repertuar był poszerzany o nowe utwory, głównie z muzyki rozrywkowej. Pojawiły się również pierwsze nagrody i wyróżnienia na Wojewódzkich i Strefowych Przeglądach Orkiestr Dętych.
Od 1974r. funkcję dyrygenta przejął pan Jerzy Zdanewicz.
źródło: http://e-lokalne.pl

“1974 wpada Jerzy Zdanewicz. 42 lata gra, przedłuża pasmo sukcesów. I co się dzieje? Koncertuje w całej europie: Rosja, Grecja, Włochy, Francja, Niemcy… Popatrzcie co zaszczepia w naszej młodzieży – oni kochają muzykę, chcą grać i dzisiaj do nas jako przychodzą: weterynarz, listonosz, burmistrz jeden, drugi, inżynier, prezes Centrokomu, pedagog, rolnik, fizjoterapeuci, nauczyciele, mogłabym wymieniać w nieskończoność. Oni chcą dla was grać, dlaczego bo oni kochają muzykę.(…) Jakie jest motto naszego ś.p. Jerzego? – od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.” – mówiła Pani Jolanta Bernatowicz. Następnie poprosiła o uczczenie minuta ciszy śmierć Kazimierza Ołtarzewskiego – pełniącego funkcję dyrygenta orkiestry w latach 1966-1974.

W tym roku w Europaradzie udział wzięły orkiestry z: Krasocina (Polska), Aleksandrii (Ukraina), Grodna (Białoruś), Porzecza (Białoruś) oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli. Europarada tradycyjnie rozpoczęła się gwiaździstym przemarszem orkiestr ulicami Suchowoli pod Łuk Papieski, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie XVII Europarady Orkiestr Dętych. Następnie orkiestry przemaszerowały na plac Zespołu Szkół w Suchowoli gdzie prezentowały musztrę paradną.Późnym wieczorem rozpoczęła się dyskoteka i pokaz laserowy. Drugi dzień rozpoczął się paradą orkiestr wokół Rynku Miejskiego. Następnie podziwiano koncerty estradowe wszystkich orkiestr i występy artystyczne. Około godziny 18:30 odbył się koncert międzynarodowej Euroorkiestry, po nim podsumowano Europaradę Orkiestr Dętych 2019, wybrano Miss XVII Europarady. Późnym wieczorem bawiono się z zespołem Piękni i Młodzi, a wszystko zakończył pokaz sztucznych ogni.

Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj