Warsztaty tkackie w ramach projektu” Eleonora Plutyńska. W poszukiwaniu zaginionych splotów”

Podczas ostatnich Dni Janowa miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej prof. Eleonorze Plutyńskiej, która była niezwykle ważną postacią związaną z historią i tradycją janowskiego tkactwa. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przybyło na nią wielu zaproszonych gości. Wzbudziła także duże zaciekawienie wśród lokalnej społeczności. Wszyscy podkreślali i zachwycali się niezwykłą osobą, jaką była prof. Eleonora Plutyńska. Plenerową wystawę przed Izbą Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie można oglądać do końca października. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
W minionym tygodniu grupa pań z całej Polski uczestniczyła w warsztatach tkackich, prowadzonych przez znaną i utytułowaną tkaczkę Panią Lucynę Kędzierską w jej pracowni w Marchelówce. Uczennice pod czujnym okiem tkaczki wykonały piękne makatki z wybranym motywem z tkaniny Eleonory Plutyńskiej. Choć kurs był krótki, to bardzo intensywny. Panie odwiedziły również Izbę Tkactwa Dwuosnowowego, gdzie zapoznały się z historią janowskiego tkactwa, szczególnie z okresem współpracy prof. Eleonory z janowskimi tkaczkami.
Uczennice z całej Polski były pod ogromnym wrażeniem janowskiej tkaniny dwuosnowowej. Bardzo chętnie poznawały tą trudną technikę tkacką. Liczymy na to, że coraz więcej osób zainteresuje się tkactwem.

Karolina Radulska

image_printDrukuj