Obchody Święta Wojska Polskiego

Dzisiaj pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Były m.in. przemówienia, składanie wieńców i występ chóru „Grodzieńskie Słowiki”.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Obowiązuje ono od 13 sierpnia 1992 roku.

Obchody Święta w naszym mieście rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce w intencji ojczyzny. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik pierwszego Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego, gdzie władze samorządowe, kościelne, organizacje, instytucje oraz mieszkańcy z naszego powiatu złożyli wieńce. W uroczystości wzięli udział między innymi: Wicestarosta Bożena Jelska-Jaros, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowki, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Krasiński, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Kazimierz Łabieniec, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Moździerski i Tomasz Potapczyk, Komendant Powiatowy PSP Dariusz Wojtecki, KPP w Sokółce Sławomir Kołakowski, Komendant Placówki SG im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Kuźnicy Zbigniew Awdziej, Komendant Placówki SG w Krynkach Adam Kaźmierczak, Komendant Placówki SG w Szudziałowie Krzysztof Milewski, Sokólski Pododdział Kawaleii im. 10-go Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele 1 Podlaskiej Brygady Obrony Wojsk Terytorialnych im. Gen. Bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”, przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Sokółce Alicją Jackiewicz, Dyrektor PUP w Sokółce Małgorzata Ejsmont.

Z okazji Święta Wojska Polskiego głos zabrała Wicestarosta Bożena Jelska-Jaroś: „Dzisiaj mamy podwójne święto – Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane Matki Boskiej Zielnej, jedno z najstarszych świąt kościelnych. Dzisiaj rolnicy w całej Polsce przynoszą do kościoła to, co zdołali zebrać z naszych pól, przystrojone kwiatami i ziołami. Przy okazji dziękujemy Bogu za plony zebrane przez rolników. Korzystając z okazji chcę podziękować dla wszystkich rolników z naszego powiatu i życzyć by dalej zapewniali chleb dla całego narodu polskiego i trwali w silnej wierze swoich ojców i dziadów. Chciałam przypomnieć, że w tradycji janowskiej, każda wiązanka niesiona dziś do kościoła, musiała być przystrojona krajką, którą matki przekazywały pannom na wydaniu. Podobne krajki – tkane dwuosnowowo można podziwiać w sokólskim muzeum. 15 sierpnia to przede wszystkim święto Narodowych Sił Zbrojnych, zwane Dniem Wojska Polskiego, jeszcze niedawno obchodzone w całkiem innym terminie. Z dzieciństwa pamiętam mojego dziadka, który w kółko mi powtarzał, że widział Piłsudskiego na swojej Kasztance, że uczestniczył w bitwie pod Radzyniem. Nigdy tego nie spisałam i nie wiem, czy to było w tym, czy w innym miejscu. Na pewno dziadek tam był, ale niestety, nic więcej nie powie. Jako dzieci nie mogliśmy w to uwierzyć, a na lekcjach historii nie słyszeliśmy przecież o „Cudzie nad Wisłą”. Po latach bardzo żałujemy, że nie słuchaliśmy naszych dziadków i nie mieliśmy możliwości dotknięcia tej historii naprawdę. Zazdroszczę młodzieży, która w tej chwili żyje w wolnej Polsce i może uczestniczyć w takich uroczystościach patriotycznych jak dziś. Trwajmy na tej ziemi i w duchu patriotycznym wychowujmy przyszłe pokolenia. Z okazji dzisiejszego święta wszystkim służbom mundurowym, w imieniu starosty sokólskiego, chciałam złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Niech żyje wolna, suwerenna i niepodległa Polska!”

Elementem uroczystości był też „Apel Poległych”, który odczytał Podporucznik Robert Makuła z 11. Batalionu Lekkiej Piechoty Pierwszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Płk. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Batalion reprezentowali także szer. Michał Gryko, szer. Marek Ostaszewski oraz st. szer. Kamil Martysz.

„Najważniejszą wojną, która tak naprawdę zdecydowała o tym, że wolna Polska mogła przetrwać , przez następne kilkanaście lat, była wojna z bolszewikami” – mówił Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej.

W trakcie obchodów nie zabrakło również koncertu Orkiestry Szkolnej ze Szkoły Podstawowej z Dąbrowy Białostockiej pod dyrekcją Krzysztofa Drzemickiego. Była również okazja do obejrzenia pokazu wyposażenia straży granicznej, policji oraz straży pożarnej oraz wojsk obrony terytorialnej. Ostatnim punktem uroczystości był piękny występ chóru „Grodzieńskie Słowiki” z Grodna pod kierownictwem Alicji Binert.

Tekst i zdjęcia A.Sielewicz

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Obowiązuje ono od 13 sierpnia 1992 roku. Obchody Święta w naszym mieście rozpoczęły się mszą Świętą w Kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce w intencji ojczyzny. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik pierwszego Marszałka Polski, Józefa Klemensa Piłsudskiego, gdzie władze samorządowe, kościelne, organizacje, instytucje oraz mieszkańcy z terenu naszego powiatu złożyli wieńce. W uroczystości wzięli udział między innymi: Wicestarosta Bożena Jelska Jaros, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowki, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Krasiński, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Kazimierz Łabieniec, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Moździerski i Tomasz Potapczyk, Komendant Powiatowy PSP Dariusz Wojtecki, KPP w Sokółce Sławomir Kołakowski, Komendant Placówki Straży Granicznej im.2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Kuźnicy Zbigniew Awdziej, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krynkach Adam Kaźmierczak, Komendant Placówki Strazy Granicznej w Szudziałowie Krzysztof Milewski, Sokólski Pododdział Kawaleii im. 10-go Pułku Ułanów Litewskich, 1 Podlaska Brygada Obrony Wojsk Terytorialnych im. Gen. Bryg. Władysława Liniarskiego pseudonim „Mścisław” na czele z Panem Podporucznikiem Robertem Makułą, przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Sokółce Alicją Jackiewicz, Dyrektor PUP w Sokółce Małgorzata Ejsmont, Powiatowy Inspektorat Sanitarny Jadwiga Bieniusiewicz, Kierownik Inspektoratu ZUS w Sokółce Katarzyna Kieda-Tolko.
Z okazji Święta Wojska Polskiego głos zabrała Wicestarosta Bożena Jelska-Jaroś: „Dzisiaj mamy podwójne święto – Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane Matki Boskiej Zielnej, jedno z najstarszych świąt kościelnych. Dzisiaj rolnicy w całej Polsce przynoszą do kościoła to, co zdołali zebrać z naszych pól, przystrojone kwiatami i ziołami. Przy okazji dziękujemy Bogu za plony zebrane przez rolników. Korzystając z okazji chcę podziękować dla wszystkich rolników z naszego powiatu i życzyć by dalej zapewniali chleb dla całego narodu polskiego i trwali w silnej wierze swoich ojców i dziadów. Chciałam przypomnieć, że w tradycji janowskiej, każda wiązanka niesiona dziś do kościoła, musiała być przystrojona krajką, którą matki przekazywały pannom na wydaniu. Podobne krajki – tkane dwuosnowowo można podziwiać w sokólskim muzeum. 15 sierpnia to przede wszystkim święto Narodowych Sił Zbrojnych, zwane Dniem Wojska Polskiego, jeszcze niedawno obchodzone w całkiem innym terminie. Z dzieciństwa pamiętam mojego dziadka, który w kółko mi powtarzał, że widział Piłsudskiego na swojej kasztance, że uczestniczył w bitwie pod Radzyniem. Nigdy tego nie spisałam i nie wiem, czy to było w tym, czy w innym miejscu. Na pewno dziadek tam był, ale niestety, nic więcej nie powie. Jako dzieci nie mogliśmy w to uwierzyć, a na lekcjach historii nie słyszeliśmy przecież o „Cudzie nad Wisłą”. Po latach bardzo żałujemy, że nie słuchaliśmy naszych dziadków i nie mieliśmy możliwości dotknięcia tej historii naprawdę. Zazdroszczę młodzieży, która w tej chwili żyje w wolnej Polsce i może uczestniczyć w takich uroczystościach patriotycznych jak dziś. Trwajmy na tej ziemi i w duchu patriotycznym wychowujmy przyszłe pokolenia. Z okazji dzisiejszego święta wszystkim służbom mundurowym, w imieniu starosty sokólskiego, chciałam złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Niech żyje wolna, suwerenna i niepodległa Polska!”
Elementem uroczystości był też „Apel Poległych”, który odczytał Podporucznik Robert Makuła z 11. Batalionu Lekkiej Piechoty-Pierwszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Płk. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”.
[…Najważniejszą wojną, która tak naprawdę zdecydowała o tym, że wolna Polska mogła przetrwać , przez następne kilkanaście lat, była wojna z bolszewikami, …]- mówi ł Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej. W trakcie obchodów nie zabrakło również koncertu Orkiestry Szkolnej ze Szkoły Podstawowej z Dąbrowy Białostockiej pod dyrekcją pana Krzysztofa Drzemickiego. Była również okazja do obejrzenia pokazu wyposażenia straży granicznej, policji oraz straży pożarnej. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego a następnie piękny występ w wykonaniu chóru „Grodzieńskie Słowiki” z Grodna pod kierownictwem Alicji Binert.

Tekst i zdjęcia A.Sielewicz

image_printDrukuj