„Wdzięczni Polskiej Wsi”

Zainicjowane przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego II Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” w tym roku odbyło się w województwie podlaskim, a dokładnie w Kolnie.
Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta w podziękowaniu za plony, której przewodził Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Wśród wieńców dożynkowych ozdabiających ołtarz polowy wyróżniał się wspaniały wieniec w formie krzyża wykonany przez mieszkańców miejscowości Hałe leżącej w naszym powiecie. W mszy czynnie uczestniczyła nasza wybitna Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli, która po zakończeniu nabożeństwa szła na czele korowodu dożynkowego, a towarzyszyły jej cudowne mażoretki.
W związku z tym, że uroczystości miały charakter ogólnopolski, uczestniczyło w nich wiele znaczących dla naszego kraju osób. Najważniejszą był oczywiście inicjator wydarzenia – Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. We mszy i dalszych obchodach uczestniczyli między innymi: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Minister Edukacji Dariusz Piontkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego – Paweł Wnukowski oraz wielu parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów różnego szczebla. Nasz Powiat reprezentował Starosta Sokólski Piotr Rećko wraz z Wicestarostą Bożeną Jelską-Jaroś, która w sprawach rolnictwa jest ekspertem i od lat walczy o dobro rolników i polskiej wsi. Swoje zaangażowanie wykazuje szczególnie w sprawach dotyczących ASF. Zostało to uhonorowane podczas II Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” – Pani Bożena Jolanta Jelska-Jaroś jako jedyna kobieta w gronie kilkudziesięciu mężczyzn została odznaczona medalem “100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Podczas obchodów wręczono również odznaczenia rolnikom „Zasłużony dla Rolnictwa” i wyróżnienia dla kół gospodyń wiejskich.
Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe w pięknych kolorowych strojach. Został zaprezentowany obrzęd żniwny, tańce i śpiewy folklorystyczne. Nie zabrakło akcentu z powiatu sokólskiego – przed publicznością wystąpił chór “Pogodna Jesień z Krynek”. Gwiazdą dożynek ogólnopolskich był Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.
W rozstawionych wokół sceny stoiskach uczestnicy święta mogli skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez gospodynie z KGW i lokalnych przetwórców. Smakołykom nie oparł się Premier Morawiecki, który odwiedzał kramy po kolei i chętnie rozmawiał z uczestnikami dożynek oraz pozował do zdjęć.
W kolejnym artykule przedstawimy Państwu wystąpienia parlamentarzystów i samorządowców dotyczące polskiej wsi.

Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj