Dożynki Powiatowo-Gminne w Dąbrowie Białostockiej

Chociaż wakacje za nami, dobra pogoda dalej dopisuje, dzięki czemu można spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Ostatnia niedziela zachęcała nie tylko do spacerów – wczoraj odbyły się w Dąbrowie Białostockiej Dożynki Powiatowo-Gminne.
Imprezę poprzedziła Msza Święta w Kościele p.w. św. Stanisława BM oraz Święta Liturgia w Cerkwi p.w. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej. O godzinie 11.00 mieszkańcy udali się na stadion miejski, gdzie czekała masa atrakcji. Melomani mogli się bawić przy zespołach takich jak: „Dębina, Cygańskie Serca”, „Ad Rem”, „Solatium”. Wieczorem zagrał zespół „Basta” oraz „Di Dżej Mietek”.
Przed rozpoczęciem zabawy, do mieszkańców przemówili przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Sokólski Piotr Rećko burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, oraz Wicestarosta Bożena Jelska-Jaroś.
Dzisiejsza uroczystość świadczy o przywiązaniu naszych rolników do polskości, do wartości chrześcijańskich. Rolnictwo to wspaniała kultura, wspaniałe śpiewy, kolorowe stroje, ale również ciężka praca, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy naszym Rolnikom za wspaniałe plony – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko.
Kochamy polską wieś i kochamy pracę na roli. Nauczyli nas tego rodzice, w tej tradycji wychowujemy nasze dzieci […] Polska jest sercem Europy, ale to polska wieś jest sercem Polski – tymi słowami dołączyła się do życzeń wicestarosta Bożena Jelska-Jaroś.
Na miłośników dobrego jedzenia czekały różne stoiska z przysmakami: kanapki ze swojskim smalcem, owoce, ciasta i podpiwek (w trakcie imprezy odbywał się kiermasz ciast na leczenie Piotra Białomyzego z Chilmon). Na dożynkach czas można było spędzić również aktywnie. Na dzieci czekały dmuchańce i konkursy. Dorośli mogli się zmierzyć w Turnieju Wsi. Uczestnicy musieli się sprawdzić w konkurencjach takich jak dojenie krowy oraz rzut krągłością nad zielonością ( chodzi oczywiście o oponę). Było o co walczyć. Zarówno zwycięzcy turnieju jak i twórcy najpiękniejszego dożynkowego wieńca otrzymali nagrody z rąk wicestarosty Bożeny Jelskiej-Jaroś oraz burmistrza Artura Gajlewicza.
PB
Referat Promocji