Dożynki Wojewódzkie w Tykocinie

Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie, których miejscem obchodów w tym roku był Tykocin, rozpoczęły się nabożeństwem w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku gdzie przybyły delegacje z wieńcami dożynkowymi. Liturgię prowadził Biskup Supraski Andrzej. W samym już Tykocinie, na placu Czarnieckiego, przy kościele pw. Św. Trójcy o godz 11:00 odprawiona została polowa msza św. pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
W uroczystościach uczestniczyli podlascy posłowie, samorządowcy różnego szczebla, przedstawiciele duchowieństwa, władze wojewódzkie, delegacje instytucji związanych z rolnictwem, koła gospodyń wiejskich oraz sami rolnicy. Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem gości przez Artura Kosickiego – Marszałka Województwa Podlaskiego. Marszałek, Wicemarszałek – Stanisław Derehajło, Starosta Białostocki – Jan Perkowski, Wicestarosta – Roman Czepe oraz Burmistrz Tykocina – Mariusz Dudziński w swoich przemówieniach zwrócili się do rolników z podziękowaniami za ich pracę i zaangażowanie oraz tegoroczne plony, które są jej wynikiem.
Następnie Starostowie Wojewódzkiego Święta Plonów – Beata i Antoni Sowińscy z Dobek w gm. Tykocin oraz Dorota i Mirosław Wildowicz z Bielewicz w gm. Gródek, przekazali gospodarzowi – Marszałkowi Arturowi Kosickiemu i Wicemarszałkowi Stanisławowi Derehajło bochny chleba dożynkowego, którym wedle tradycji ceremonii dożynkowej podzielili się wszyscy uczestnicy święta.
Na obchodach Wojewódzkiego Święta Plonów Powiat Sokólski reprezentowała Wicestarosta Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, towarzyszył jej Radny Powiatu Sokólskiego – Jarosław Sulik. Jako Dar Ołtarza nasi samorządowcy złożyli na ręce Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego kosz produktów regionalnych z powiatu sokólskiego. Wśród wieńców dożynkowych wyróżniał się imponujący wieniec z naszego Szudziałowa.
Minister Edukacji Narodowej – Dariusz Piontkowski odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.
Marszałek Artur Kosicki i Wicemarszałek Marek Olbryś w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego wręczyli najlepszym podlaskim rolnikom pamiątkowe grawertony. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec tradycyjny i współczesny oraz na najpiękniejsze stoisko.
Plac Czarnieckiego i uliczka Złota prowadząca do małego rynku zastawione były straganami uginającymi się pod bogactwem rękodzieła ludowego, tradycyjnych przetworów, produktów regionalnych, staroci i mnóstwem różnorodnych towarów, atrakcji, propozycji z których każdy mógł wybrać coś dla siebie – kupić, spróbować lub obejrzeć.
W części artystycznej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca “Kurpie Zielone” oraz inne zespoły folklorystyczne, Janusz Laskowski i zespół Focus.

Dożynki Wojewódzkie w Tykocinie zostały objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj