Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie wzięła udział w V edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w tym roku odbywającej się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. W akcji wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej w Białousach i w Janowie . Zgodnie z hasłem Nocy Bibliotek spotkanie miało na celu integrację i poznanie się grup, a dzieci razem odkrywały książkowe tajemnice i  „Znalazły wspólny język”. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i zabaw. Tego wieczoru janowska biblioteka zamieniła się w tzw. „Pokój zagadek” . Wystrój  przestrzeni bibliotecznej przypominał popularny Escape room. Dzieci w grupach rozwiązywały  różne zadania znajdujące się między kartami wielu ciekawych książek, ukrytych w różnych zakamarkach biblioteki. Na podstawie mapy dzieci musiały odszukać odpowiednią książkę i wspólnie rozwiązać zagadkę. Różnorodność zadań była ogromna. Grupy rywalizowały ze sobą np. która z nich wymyśli  najlepszy żart, ułoży najciekawszą historyjkę komiksową, poprawnie rozwiąże krzyżówkę, ułoży rebus lub  namaluje piękną ilustrację. Spośród wielu wykorzystanych pozycji najbardziej cieszyły się popularnością: seria książek o przygodach Neli, komiksy, seria „Zwiadowcy” , a także książki  z literatury popularnonaukowej.  Po rozwiązaniu wszystkich zagadek był czas na wspólne zabawy literackie i słodki poczęstunek.

Spotkanie było  świetną okazją do poznania interesującej literatury dziecięcej, możliwością wykazania się wiedzą i umiejętnościami, a także pokazaniem swoich talentów.  Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem odkrywały kolejne tajemnicze punkty na swoich mapach, rozwiązały poprawnie wszystkie zagadki, a przede wszystkim doskonale bawiły się i zintegrowały , poznały nowych  kolegów i koleżanki.

Na koniec Nocy Bibliotek wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.

Dziękujemy sklepowi Lewiatan Janów za przekazane nam słodkości.

image_printDrukuj