Stoły uginały się od wypieków z chleba.

Wierzchlesie to wieś znajdująca się na skraju Puszczy Knyszyńskiej i Wzgórz Sokólskich. Według niepotwierdzonych danych powstała w XVI wieku jako leśna osada. Przez wieś przebiega Szlak Tatarski Duży oznakowany kolorem zielonym. To wieś z charakterystyczną zabudową, która jest spotykana we wschodnich regionach województwa podlaskiego. Dziś właśnie w świetlicy wiejskiej w Wierzchlesiu już po raz V odbyła się impreza, podczas której wszystko kreci się wokół chleba.

„Mamy rekord, aż 30 chlebów zgłoszonych do konkursu, mamy nowe dodatki wśród tych chlebów. Dyniowy z czarnuszką, buraczany, z pestkami dyni, pierwszy raz mamy też chleb z ziemniaków, co mnie bardzo zastanowiło, a dodam że chleb ten wykonała mieszkanka Zubrzycy Wielkiej, a wiadomo że tam corocznie obchodzone jest święto pn. ziemniaczysko, wiec ta integracja nawet w postaci tych wypieków, wyrobów się przejawia. Sensem i celem takiego spotkania jest wspólna integracja, przekazywanie dobrych tradycji i zwyczajów z pokolenia na pokolenia. Dziś wśród uczestników mamy też młodego uczestnika Michała, który pochodzi z Białegostoku. O święcie naszym usłyszał od swoich dziadków i specjalnie dziś przyjechał na tą uroczystość i też upiekł swój chleb pod kierunkiem dziadków, wiec dla nas to jest bardzo budujące” – mówiła przed impreza Elżbieta Jaroszewicz Dyrektor Gminnego Ośrodka Animacji i Kultury w Szudziałowie.

„Startuję w konkursie już kolejny raz, mój dzisiejszy chlebek zawiera sporo pestek słonecznika, siemię lniane, również pestki z dyni, czarnuszkę, zagniotłam, wstawiłam na 12 godzin i wszystko. Mam nadzieję, że będzie smakował” – dodała Pani Ewa, mieszkanka Szudziałowa

„Staram się brać często udział w takich imprezach. Przepis mój na dzisiejszy chlebek jest trochę modyfikowany z rożnymi ziarnami. Biorę udział w konkursie nie po to żeby wygrać, chce po prostu być aktywna i milo spędzać czas”- mówiła Pani Leonarda, mieszkanka Wierzchlesia.

Wypieki i konkurs na najlepszy chleb w gminie, to nie jedyne atrakcje niedzielnego święta. Były też pokazy i warsztaty „ Gąski, kwiatki i gałązki”. Można było wysłuchać Trio akordeonowe z Czarnej Wsi Kościelnej, jak też zapoznać się z pracą Parku Krajobrazowego na stanowisku edukacyjnym. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Sołtys wsi Wierzchlesie Andrzej Dymitruk oraz Wójt Gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz, podziękowali wszystkim za wspaniałą organizację tego święta oraz życzyli wszystkim uczestnikom powodzenia. Organizatorami był Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo oraz mieszkańcy.

Wszystkie chleby smakowały znakomicie i trudno było wybrać najlepsze – mówili oceniający.

W kategorii : chleby na zakwasie :

1.miejsce – Danuta Olchowik 2.miejsce – Katarzyna Stasiewicz 3.miejsce – Anna Kołosowska -Joanna Bach

W kategorii „inne”:

1. miejsce – Adam Kiszuk 2. miejsce – Sylwia Kiszuk z córką Wiktorią – Dominik Kiszuk – Leonarda Sokołowska 3. miejsce – Elżbieta Fiłonowicz

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Korzystając w przepięknej, jesiennej pogody, w Wierzchlasu warto też zobaczyć m.in. tereny znane widzom z filmu „U Pana Boga za piecem”, drewniane budownictwo ludowe m.in domy ze pięknymi zdobieniami, cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego z XIX wieku, kaplicę rzymskokatolicką, szlaki Puszczy Knyszyńskiej oraz przydrożne piękne kapliczki.

Oprac. A. Sielewicz

image_printDrukuj