Grecka przygoda uczniów ZS im. gen. N. Sulika

Dwunastoosobowa grupa uczestników projektu „Królowa jest tylko jedna – Matematyka” w ramach programu Erasmus+, od 24 października do 11 listopada brała udział w 4. mobilności na Krecie, gdzie wraz z partnerami z Grecji i Turcji realizowała kolejny etap projektowy.
Program pobytu był niezwykle atrakcyjny i urozmaicony. Motywem przewodnim spotkania w Grecji była złota proporcja i zastosowanie jej nie tylko w matematyce, ale także sztuce (głównie w architekturze, muzyce, malarstwie i designie). Uczniowie z każdego kraju mieli za zadanie przygotować odpowiednie prezentacje. Polacy mówili o zastosowaniu złotej proporcji w sztuce, Grecy – muzyce a Turcy w matematyce. Młodzież uczestniczyła także w lekcjach matematyki i specjalistycznych wykładach prowadzonych przez nauczycieli z Turcji i Grecji. Ciekawym przedsięwzięciem, przygotowanym przez gospodarzy, był krótki fragment autorskiej sztuki teatralnej napisanej przez nauczyciela matematyki Eliasa Konstantopoulosa pt. „Dzieci Euklidesa”, pokazującej praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Aktorami byli greccy uczestnicy projektu Erasmus +. Wszyscy także mieli okazję uczestniczyć w dyskusji na temat zmian klimatycznych i działań proekologicznych. Praktyczne zastosowanie teorii znalazło wyraz w wyprawie rowerowej po Ierapetrze i przygotowaniu greckich ekologicznych dań.
Uczestnicy projektu wraz gospodarzami z Grecji mieli także okazję wziąć udział w ich narodowym święcie. W Ierapetrze na Krecie byli świadkami parady, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół, różnych grup zawodowych, stowarzyszeń, klubów sportowych i lokalnych działaczy. Młodzież miała okazję zapoznać się z kulturą grecką: obejrzeć tradycyjne tańce kreteńskie, posłuchać bizantyjskiego śpiewu, spróbować greckich dań, zarówno tych przygotowywanych przez rodziców, jak i eleganckiej kolacji sponsorowanej przez Kurię Metropolitarną w Ierapetrze. W programie pobytu nie zabrakło spotkań z lokalnymi władzami: biskupem greckiego kościoła Kirillosem i z zastępcą mera Ierapetry Chrisą Hatzimarkaki.
Pobyt na Krecie bez wizyty w Heraklionie nie byłby możliwy, zatem zwiedzanie ruin Pałacu w Knossos oraz Muzeum Archeologicznego (największego muzeum gromadzącego eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugiego pod względem wielkości greckiego zbioru antycznych pamiątek i wykopalisk, po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach), prezentującego eksponaty od czasów neolitycznych do okresu rzymskiego, to żelazne punkty greckiej wyprawy.
Inna wartość dodana podróży to także pobieżne zwiedzenie Chorwacji (Dubrownik, Zadar, Jeziora Plitwickie) a w Bośni i Hercegowinie – Medjugorje. Kolejna 5. mobilność z udziałem innej grupy uczniów będzie realizowana w marcu w Istambule.

Uczestnicy projektu „Królowa jest tylko jedna – Matematyka” pragną złożyć serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wyjazdu, życzliwość i wsparcie, w szczególności Staroście Sokólskiemu – Piotrowi Rećko oraz Dyrektorowi Spraw Społecznych – Annie Aniśkiewicz a także Burmistrzowi Dąbrowy Białostockiej – Arturowi Gajlewiczowi.

Tekst: Edyta Budnik, fot.: Janusz Bielawski, Zuzanna Jurgilewicz, Wiktoria Kondracka