Wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego na Podlasiu

Dzień 29 listopada Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki spędził na Podlasiu. Premierowi towarzyszył Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Swoją wizytę Szef Rządu rozpoczął od placu budowy odcinka drogi ekspresowej S61 w Szczuczynie, która łączy Ostrów Mazowiecką z tą miejscowością. Następnie udał się do Suchowoli gdzie złożył wieniec pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stamtąd kolumna rządowa wyruszyła na przejście graniczne w Kuźnicy. Tutaj Mateusz Morawiecki wziął udział w odprawie ze służbami, złożył wpis w księdze pamiątkowej straży granicznej i urzędu celnego, po czym udał się na kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy aby obejrzeć nowy rentgen do prześwietlania wagonów kolejowych. W spotkaniu na terenie Kuźnicy uczestniczyli między innymi: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, Wicestarosta Bożena Jolanta Jelska-Jaroś Członek Zarządu Powiatu Jerzy Białomyzy, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Generał Grzegorz Biziuk oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy ppłk Zbigniew Awdziej.
“Sprawność państwa poznaje się po tym, jakich instrumentów potrafi używać żeby zapobiegać różnym nieprawidłowościom. Na granicy w Kuźnicy miałem okazję porozmawiać z służbami na przejściu dla samochodów ciężarowych, osobowych i przejściu granicznym dla pieszych, w kontekście różnego rodzaju ruchu tranzytowego i handlu. Z kolei tutaj, kilkaset metrów dalej mamy do czynienia z infrastrukturą techniczną na poziomie XXI w. Jak przed chwilą dowiedziałem się – dzięki rentgenowi, który zainstalowaliśmy tutaj w ostatnim czasie, udało się uniemożliwić przemyt w ogromnych ilościach – np. papierosów w ilości 71 mln sztuk czyli 3,5 mln paczek co stanowiłoby kilkadziesiąt mln strat dla Polski. Chcę podziękować wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, którzy tak znakomicie strzegą naszych granic. To przecież właśnie od zdolności do strzeżenia granicy tej tutaj, naszej, zewnętrznej, która jest jednocześnie granicą UE, od sprawności jej strzeżenia zależy czy środki, pieniądze wpłyną do budżetu państwa, czy będziemy mieli do czynienia z przemytem. Cieszę się z tego, że mamy tu na przejściu najnowocześniejszy sprzęt, najnowszą technologię. Ciężko uwierzyć, że jeden samochód potrafi spowodować stratę dla państwa polskiego wysokości nawet 100 tys. zł., a takich samochodów może przejeżdżać kilkadziesiąt, kilkaset dziennie. Praca naszych służb granicznych przynosi korzyści wszystkim Polakom. Jest to praca na najwyższym poziomie profesjonalizmu. Praca w krajowej administracji skarbowej, części Ministerstwa Finansów, która zapobiegła miliardom wyłudzeń. To dzięki tym miliardom dzisiaj mamy budowane drogi i realizowane różne programy społeczne. Pisarz Mario Puzo powiedział :
„Prawnik ze swą teczką może ukraść więcej niż tysiąc ludzi z pistoletami.”
Dzisiejsze, nasze służby graniczne dobrze strzegą granic Polski przed tymi “prawnikami z teczką” i wszelkimi przemytnikami. (…) Na tej granicy zatrzymujemy również terroryzm, przemyt broni, okrutny handel ludźmi.
Jeszcze raz chcę podziękować całej Służbie Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służbom Celnym, i Celno-Skarbowym za tak profesjonalną pracę. Wszystko ku chwale Ojczyzny. Doceniamy to co robicie, cała Polska jest z was dumna, cała Polska wam dziękuje.” – mówił Premier Mateusz Morawiecki na granicznym przejściu kolejowym w Kuźnicy.

Patrycja A. Zalewska