Projekt Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”

W ramach projektu „Wsparcie otoczenia osób niepełnosprawnych w przezwyciężaniu trudności” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami 28.11.2019r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyło się szkolenie „Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu”. Szkolenie skierowane było do rodziców podopiecznych Stowarzyszenia oraz nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. Prowadziła je doktor Izabela Fornalik, pedagog specjalny, edukatorka seksualna, doktor nauk humanistycznych, psychoterapeutka CBT w procesie szkolenia, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego – Przewodnicząca Zespołu ds. Seksualności Osób z Niepełnosprawnością. Wykładowczyni na Podyplomowym Studium Wychowania Seksualnego Wydziału Pedagogicznego UW oraz na Podyplomowych Studiach „Seksuologia Kliniczna – Opiniowanie, Edukacja, Terapia” na UAM w Poznaniu. Autorka licznych publikacji, między innymi książek: Mam autyzm. Mam seksualność. I co dalej? Poradnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli, Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Poradnik dla specjalistów oraz poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas szkolenia uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki oraz wymienili się doświadczeniami na tematy: „Rozwój psychoseksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną i autystycznym spektrum zaburzeń”, „Dojrzewanie jako etap na drodze do dorosłości z intelektualną niepełnosprawnością, ze spektrum autyzmu”, „Jak reagować na przejawy seksualności dzieci, młodzieży i dorosłych ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną”.
Rodzice mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z prowadzącym.
Zadanie współfinansowane jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków PFRON i przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce we współpracy ze Starostą Sokólskim oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sokółce.

Bożena Rećko

image_printDrukuj