Występ Powiatowego Zespołu Regionalnego „Jemioła” w Kościele pw. św. Anny w Krynkach

Powiatowy Zespół Regionalny Jemioła uświetnił swoim występem dzisiejszą liturgię w Kościele pw. św. Anny w Krynkach. Po mszy św. rozpoczął się około godzinny koncert, w repertuarze którego znalazły się kolędy, pieśni religijne i ludowe. “W naszym zespole są też wyznawcy prawosławia – nasi bracia w wierze, tak że repertuar naszego zespołu jest bardzo zróżnicowany. Śpiewamy kolędy katolickie i kolędy prawosławne…” – mówił Zbigniew Dębko, który dzisiaj dyrygował “Jemiole” w zastępstwie żony – Ewy Dębko.
Koncert podziwiała między innymi Burmistrz Krynek – Jolanta Gudalewska, która przed ostatnim bisem podziękowała Panu Zbigniewowi za wspaniały występ zespołu, wręczając bukiet kwiatów. “Gdzie sły­szysz śpiew – tam wchodź, tam do­bre ser­ca mają. Źli lu­dzie – wie­rzaj mi – ci ni­g­dy nie śpie­wa­ją.” – Pani Jolanta przytoczyła cytat Johanna Wolfganga von Goethego. “W tych słowach zamyka się sens dzisiejszego występu.” Zbigniew Dębko pochodzi z Krynek i przy okazji dzisiejszej wizyty w rodzinnej parafii z nostalgią opowiadał o swoich korzeniach i silnym związku z tym miejscem na Ziemi. Z kolei Proboszcz Parafii pw. św. Anny wyraził swoje zafascynowanie, profesjonalizmem i harmonią, które towarzyszyły występowi “Jemioły”. Wspomniał o tym, że świątynia neogotycka w Krynkach (Kościół pw. św. Anny) była skonstruowana, budowana z myślą również o tym, żeby mogły w niej występować chóry. “Z tego co wiem, nie jest to pierwszy kościół, w którym występujecie… prosimy abyście to kontynuowali na chwałę Boga i ku pożytkowi ludzi i Powiatu :)” – zakończył swoje przemówienie Proboszcz Parafii pw. św. Anny – ks. Marek Wiśniewski.

“W latach 1907-1912 zbudowano świątynię w stylu neogotyku wiślano-bałtyckiego według projektu znanego arch. Stefana Szyllera. Wszystkie prace organizował proboszcz, ks. Ludwik Bałoban. Kościół pw. św. Anny poświęcił 30 listopada 1912 r. administrator diecezji wileńskiej, ks. Kazimierz Michalkiewicz.”

Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj
Tagged , , , .