Powstanie obwodnica Suchowoli

Dzisiaj w centrum Europy – w Parku Miejskim w Suchowoli, spotkali się: Senator Mariusz Gromko reprezentujący w Senacie RP obszar powiatów: sokólskiego i białostockiego, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wicestarosta Jerzy Białomyzy, Członek Zarządu Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Dyrektor PZD – Grzegorz Pul, Dyrektor ZS w Suchowoli – Jerzy Sienkiewicz i Sławomir Kraśnicki – wieloletni samorządowiec. Okazją do tego spotkania była wspaniała wiadomość dla mieszkańców przede wszystkim Suchowoli, ale też okolicznych miejscowości oraz wszystkich kierowców, których trasa wiedzie przez to miasto.
“Szanowni państwo, w piątek Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie realizacji programu budowy obwodnic, w ślad za nim Minister Adamczyk na zwołanej przez siebie konferencji poinformował o przygotowaniu Program Budowy 100 Obwodnic. Jest to bardzo pożądany przez mieszkańców naszego kraju program. Warto podkreślić, że oprócz tych 100 obwodnic, które są zaplanowane, równolegle będą realizowane obwodnice przy biegu dróg ekspresowych, jak choćby w naszym regionie budowa drogi S 19 – to budowa drogi z Białegostoku do Kuźnicy, częściowo budowa obwodnicy Białegostoku, Czarnej Białostockiej, czy obwodnicy Sokółki. To pokazuje, że w skali całego kraju powstanie znacznie więcej obwodnic niż tych 100 realizowanych w ramach programu. Szacuję, że będzie to około 150 obwodnic, które są wyczekiwane przez społeczeństwo z wielkim utęsknieniem. My o nich mówimy i je realizujemy. Warto też podkreślić, że według w/w programu powstanie 820 km. dróg na łączną kwotę inwestycji 28 mld zł. W naszym regionie – w woj. podlaskim takich inwestycji będzie 5. Oprócz obwodnicy Suchowoli, powstanie obwodnica Augustowa, Białobrzegów, Sztabina i Zambrowa. Warto nadmienić, że w przypadku budowy obwodnicy Suchowoli, nie będzie ona dotyczyła wyłącznie mieszkańców tego miasta, ale również miejscowości przyległych chociażby Chodorówki Nowej, Skindzierza, Zagórza czy Wysokich. Te miejscowości zostaną również ominięte dzięki budowie tej obwodnicy.
Obwodnice to przede wszystkim znaczne ułatwienie, ale także budowa zrównoważonego rozwoju kraju. Dzisiaj wszyscy wiemy, że zadaniem rządzących krajem jest to, abyśmy mogli każdemu mieszkańcowi dać równe warunki dostępu do: służby zdrowia, oświaty, pracy, zasobów kultury. Właśnie dzięki takim inwestycjom jak budowa obwodnic, które stwarzają nam silną pozycję na płaszczyźnie infrastruktury, stawiamy potężny fundament pod budowę naszej gospodarki. Zapobiegają również wykluczeniu komunikacyjnemu, z tym wiążemy duże nadzieje na rozwój naszego regionu…” – mówił Mariusz Gromko Senator RP.
Obwodnica Suchowoli to ponad 15 km drogi, która zostanie wybudowana w formule 2+1, w trybie “zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg zostanie ogłoszony pod koniec tego roku. Najprawdopodobniej w roku 2025 będziemy mogli cieszyć się z zakończenia tej inwestycji.
Starosta Sokólski Piotr Rećko przypomniał jeszcze jedną ważną i dobrą dla mieszkańców naszego powiatu informację, a mianowicie, iż realizacja drogi S 19 będzie przebiegała po starodrożu – Kuźnica-Sokółka-Czarna Białostocka do obwodnicy Wasilkowa. “ Za to dziękujemy Rządowi RP, Ministrowi Dariuszowi Piontkowskiemu, Senatorowi Mariuszowi Gromko, Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, którzy zabiegali o to i dotrzymali słowa (…) Mieszkańców Suchowoli chce poinformować o tym, że zaczęliśmy termomodernizację ZS w Suchowoli. Wykonawca jest już na placu budowy – wymieni okna. W dniu wczorajszym rozstrzygnęliśmy przetarg na termomodernizację synagogi. To też jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że stworzymy tam piękne miejsce pamięci, które będzie również użytkowe. Chcemy zrobić tam również Zakład Aktywizacji Zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tak ważnych inwestycji na terenie Gminy Suchowola, ale też na terenie Powiatu Sokólskiego.” – mówił Starosta Piotr Rećko.
Tu całość materiału video: https://www.facebook.com/powiatsokolski.starostwopowiatowe/videos/590578554854707/

Patrycja A. Zalewska

image_printDrukuj