Ślubowanie uczniów klas mundurowych ZS w Dąbrowie Białostockiej

„Ja uczeń klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego ślubuję, na sztandar Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej że będę szczerze stał na straży honoru, godności i dobrego imienia mojej szkoły. Dochowam wierności ideałom i uniwersalnym wartościom takim jak patriotyzm i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Codzienną uczciwą pracą będę pomnażać bogactwo, potęgę i poziom obronności naszej Ojczyzny. Z szacunkiem oddawać należną cześć tradycjom narodowym. Rozsławiać dobre imię mojej szkoły, miasta, powiatu, województwa i ojczyzny oraz z godnością nosić mundur. Mój wysiłek, zapał i młodość Tobie Ojczyzno składam w darze. Ślubuję.” – takie uroczyste ślubowanie złożyli dziś  uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół im. generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.

Na początku głos zabrał Dyrektor Szkoły Jarosław Budnik który przywitał gości i przedstawił krótką historię klas mundurowych w Dąbrowskim Liceum: „ Mija 10 lat od powołania klas mundurowych w naszej szkole. Inicjatywa powstania tego typu kształcenia pochodziła od Tomasza Leszkowicza, to właśnie on zauważając rozwój idei klas policyjnych, wojskowych zaproponował żeby także w naszym liceum powstała tego typu formuła. Pomysł okazał się na tyle interesujący że został podjęty zarówno przez dyrekcję jak i przez radę pedagogiczną. Spotkał się także z zainteresowaniem uczniów, którzy zasilali szeregi powołanych w kolejnych rocznikach klas mundurowych. Wtedy też do grupy wspierającej kształcenie mundurowe dołączył Janusz Bielawski który stał się opiekunem i symbolem dla uczniów którzy swoją naukę w liceum połączyli z mundurem (…) Drodzy uczniowie klas mundurowych, musicie być świadomi że życie w mundurze to nie praca a służba dla Ojczyzny, to nie forma a treść, to nie sposób na życie a konieczność jego poświęcenia na rzecz Niepodległej, to wielkie wyzwanie dla naprawdę twardych ludzi i wy nimi jesteście (…) ”

Uczniowie na tę uroczystość udekorowali salę w wojskowym stylu, przygotowali pokaz musztry paradnej a także samoobrony. Nie zabrakło również części artystycznej w postaci patriotycznych pieśni i poezji. Imprezę uświetniła Orkiestra Dęta z Dąbrowy Białostockiej pod przewodnictwem Krzysztofa Drzemickiego.

W tym ważnym dla uczniów wydarzeniu wziął udział również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy który skierował parę słów do zebranych: „ Ślubowanie to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego z nas, wy, uczniowie którzy dziś złożyliście ślubowanie zaświadczacie o tym że jesteście gotowi żyć, pracować, uczyć się dla naszej ojczyzny. Niech ta przysięga, świadczy o waszej gotowości, jestem przekonany że jej dotrzymacie. Serce rośnie patrząc na młodych ludzi którzy chcą się uczyć, pracować, powiększać potencjał naszej Ojczyzny zarówno ten naukowy jak i ten do obrony. W tak uroczystym dniu chciałbym złożyć serdeczne gratulacje Dyrektorowi za wspaniale przygotowaną uroczystość, całemu zespołowi. Rodzicom, składam serdeczne gratulacje, na pewno dzień dzisiejszy zapadnie w waszej pamięci.”

Uroczysty apel był również okazją, aby wręczyć symboliczne grawertony wszystkim tym, którzy przysłużyli rozwojowi klas mundurowych ZS w Dąbrowie Białostockiej. Na zakończenie dla przybyłych gości, została przygotowana wojskowa grochówka oraz stoiska do obejrzenia.

Klaudia Galej

image_printDrukuj